EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


سرکوب و بازداشت خبرنگاران هنگ‌کنگی در سالگرد میدان تیان‌آن‌من
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

در حالی که پلیس هنگ کنگ برگزاری مراسم یادبود کشتار میدان تیان‌آن‌من در سال ۱۹۸۹ را سرکوب می‌کند، خبرنگاران با ممانعت و آزار و اذیت از سوی مقامات مواجه شده‌اند. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) از نیروی پلیس هنگ کنگ خواست که به رسانه‌ها اجازه دهند بدون دخالت پلیس کار کنند و مقامات تضمین کنند که تعهدات قانونی هنگ‌کنگ به آزادی مطبوعات رعایت شود.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران ضمن «نگران‌کننده» خواندن بازداشت‌ها اعلام کرد: «این بازداشت‌ها نشان‌دهنده تجاوز آشکار پلیس است. خبرنگاران باید آزاد باشند تا رویداد‌های مهم را بدون ترس از بازداشت خودسرانه یا تهدید به بازداشت مستند کنند. مقامات هنگ کنگ باید تضمین کنند که تعهدات قانونی شهر به آزادی مطبوعات رعایت شود.»

در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، مارک پروگین، عکاس سوئیسی و همکارش دیده می‌شوند که توسط پلیس از گروه خبرنگاران که در حال پوشش مراسم یادبود کشتار میدان تیان‌آن‌من در منطقه کازوی بی هنگ‌کنگ بودند، دور شده و بازداشت می‌شوند. این دو در ستاد پلیس هنگ‌کنگ مورد بازجویی و بازرسی قرار گرفتند و تا حدود ساعت ۱۱ شب بازداشت بودند.

در حادثه‌ای جداگانه، رئیس انجمن خبرنگاران هنگ کنگ (HKJA) و مدیر تولید چندرسانه‌ای کانال  سی، رانسون چان، در تاریخ ۴ ژوئن در کازوی بی توسط پلیس متهم به «رهبری» در اختلال نظم و نفوذ به خط پلیس شد و بعد از تهدید به بازداشت از او خواسته شد محل را ترک کند.

مراسم یادبود ۴ ژوئن، سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من در سال ۱۹۸۹، در این شهر منع شده است و حضور پلیس در کازوی بی سنگین بوده و چندین فعال، هنرمند و صدای منتقد توسط پلیس بازداشت شده‌اند.


کارت

کارت