EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


کارت بین‌المللی خبرنگاری

صدور کارت خبرنگاری فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در حال حاضر برای روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن ایران متوقف شده است، روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن در خارج از کشور برای دریافت کارت خبرنگاری باید به سندیکا یا نهاد صنفی روزنامه‌نگاران در کشور محل اقامت‌شان مراجعه کنند.

کارت بین‌المللی خبرنگاری درهای بسته مقابل روزنامه‌نگاران را باز می‌کند


فراخوان‌های گذشته صدور کارت: اردیبهشت ۱۴۰۰ / بهمن ۱۳۹۹ / مهر ۱۳۹۹ / فروردین ۱۳۹۸ / آذر ۱۳۹۷تیر ۱۳۹۷فروردین ۱۳۹۷دی ۱۳۹۶آذر ۱۳۹۶آبان ۱۳۹۶مرداد ۱۳۹۶خرداد ۱۳۹۶


 

کارت خبرنگاری بین‌المللی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاری یک شناسه حرفه‌ای بین‌المللی شناخته شده برای روزنامه‌نگاران است. این کارت در بیش ۱۳۰ کشور دنیا بعنوان کارت معتبر روزنامه‌نگاران معرفی و شناخته شده است.

این کارت  قدیمی ترین و معتبر ترین شناسایی جهان برای روزنامه نگاران شاغل در سراسر جهان است. این کارت در سال ۱۳۰۶ شمسی و در کنگره فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برای اولین بار ایجاد شد. این کارت تایید کننده هویت دارنده آن بعنوان یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای می‌باشد و تنها برای روزنامه‌نگارانی که در این صنف فعالیت می‌کنند و متعهد به رفتار حرفه‌ای و اخلاقی روزنامه‌نگاری هستند صادر می‌شود.

 

مطالعه کنید اصول و تعهد اخلاقی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران را که دارندگان کارت بایستی به آن پایبند باشند. این متن در سال ۱۳۳۳ شمسی نگاشته شده و در سال ۱۳۶۵ شمسی بازنویسی شده است.

 

این کارت نماد همبستگی در بین رسانه‌های حرفه‌ای جهان است و دارنده این کارت عضوی از خانواده بزرگ فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به حساب می‌آید. این کارت روزنامه‌نگاران دارنده آن را در سطح بین‌المللی به یکدیگر متصل می‌کند و نهادهای صنفی و سندیکایی عضو فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در سراسر جهان خدمات مورد نیاز به دارنده این کارت برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای روزنامه‌نگاری ارائه خواهند داد.

 

این کارت تضمینی است بر حمایت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در سراسر جهان و روزنامه‌نگارانی که به مناطق جنگی سفر کرده‌اند در خصوص مزایا و حمایتی که با ارائه این کارت دریافت کرده‌اند شهادت داده‌اند. این کارت به بسیاری از روزنامه‌نگاران که در موقعیت‌های خطرناک و تنش‌زا با نیروهای نظامی یا نیروهای پلیس و امنیتی بوده‌اند کمک کرده است.

 

کارت خبرنگاری بین‌المللی بازکننده درها برای روزنامه‌نگاران است. این کارت به روزنامه‌نگار اجازه می‌دهد که به جلسات رسمی وارد شود. دارنده کارت می‌تواند با استفاده از آن از تسهیلات مخصوصی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین سازمان ملل متحد برخوردار شود. همچنین در بسیاری کشورها دارنده کارت دارای شانس حضور در برنامه‌های رسانه‌ای رسمی می‌باشد.

 

این کارت تاییدی است بر عضویت در فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران و این سازمان از دارندگان این کارت حمایت کرده و خدمات لازم را در صورت نیاز به آنان می‌دهد که از جمله آنان دسترسی به «IFEX»‌ که ائتلافی است آزادی رسانه و روزنامه‌نگاران که آزادی رسانه‌ها در دنیا را بررسی می‌کنند. این بولتن از سوی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تهیه و به روز می‌شود و هدف آن دفاع از روزنامه‌نگاران می‌باشد و تمام دارندگان کارت می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.
سوالات متداول

– چه کسی می‌تواند برای دریافت کارت درخواست کند؟
کارت خبرنگاری بین‌المللی از طریق سازمان‌ها و انجمن‌های صنفی و سندیکاهای روزنامه‌نگاری که به عضویت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران درآمده‌اند قابل دریافت است. علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت کارت با شناسایی انجمن عضو IFJ در کشور خود اقدام به درخواست کار بنمایند.

– چه کسانی نمی‌توانند برای کارت درخواست کنند؟
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به صورت مستقیم و انفرادی برای روزنامه‌نگاران کارت صادر نمی‌کند. برای دریافت کارت روزنامه‌نگار حتما باید از طریق یکی از اعضای این فدراسیون در کشور محل اقامت خودت اقدام نماید.
لیست کامل اعضای فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران را در اینجا بخوانید.

– چه کسانی کارت خبرنگاری بین‌المللی روزنامه‌نگاران را حمایت می‌کنند؟
این کارت در حدود ۸۰ سال است که در بزرگترین شبکه روزنامه‌نگاران در جهان در حال توزیع و استفاده است. هر زمان روزنامه‌نگار دارنده این کارت در سفر باشد می‌تواند با اطمینان خاطر از حمایت اعضا رسمی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در سراسر جهان باشد. در بیشتر کشورها این کارت برای روزنامه‌نگاران در فعالیت‌های محلی نیز کاربرد فراوان دارد.

– چه چیزی موجب می‌شود که این کارت خبرنگاری به معنای حرفه‌ای بودن باشد؟
پاسخ به این سوال بسیار ساده است، دارنده این کارت هنگام دریافت آن متعهد است بر رعایت اصول اخلاقی در فعالیت روزنامه‌نگاری که براساس اعلامیه فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تنظیم گردیده است و یکی از سندهای مهم بین‌المللی در دفاع از اصول و استانداردهای روزنامه‌نگاری در جهان است.

– اعتبار این کارت برای چه مدت است و هزینه دریافت آن چقدر می‌باشد؟
اعتبار این کارت به مدت ۲ سال می‌باشد که توسط اعضای رسمی IFJ در بیش از ۱۳۰ کشور جهان صادر می‌گردد. هزینه دریافت کارت توسط همین اعضای کشوری و محلی تعیین می‌گردد.

– چگونه می‌توانم کارت خبرنگاری بین‌المللی دریافت کنم؟
روزنامه‌نگاران می‌توانند از طریق انجمن‌ها و سازمان‌های کشور محل اقامت‌شان اقدام به دریافت کارت کنند.
نکته قابل توجه این است که این کارت به هیچ عنوان به درخواست کننده‌ای که نتواند هویت روزنامه‌نگاری خود را ثابت کند تعلق نمی‌گیرد.

متقاضیان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل presscard@ifj-farsi.org تماس بگیرند.

جهت اطمینان از واقعی بودن کارت خبرنگاری بین‌المللی خود آن را با آخرین مدل صادره توسط فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران مقایسه کنید.


کارت

کارت

حمایت مالـیاز آزادی مطبوعات
و روزنامه‌نگاری مستقل در ایران
حمایت کنید