EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


به شکاف جنسیتی دستمزد در روزنامه‌نگاری پایان دهید
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران کمپینی جهانی برای پایان دادن به شکاف جنسیتی دستمزد در روزنامه‌نگاری آغاز کرده است.

این کمپین همزمان با هشتم مارس، روز جهانی زن آغاز شده و فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) از رسانه‌های سراسر جهان خواسته است تا برای رفع شکاف حقوق و دستمزد بر پایه جنسیت اقدام کنند.

ماریا آنجلس سامپریو، رئیس شورای جنسیت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، در این زمینه گفت: «تعداد کمی از شرکت‌های رسانه‌ای شفافیت کامل در مورد حقوق و دستمزد را فراهم می‌کنند.»

وی وظیفه اتحادیه‌ها را نظارت بر نحوه پرداخت حقوق و فاش کردن میزان دستمزد‌ها دانسته و این اقدام را جهت ارزیابی و رفع شکاف جنسیتی دستمزد در رسانه‌ها ضروری خواند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در همین راستا در حال راه اندازی یک نظرسنجی جهانی است تا شکاف جنسیتی حقوق و دستمزد را در سطح ملی مستند کند.

فعالیت‌های این کمپین از طریق هشتگ #PayMeEqual در رسانه‌های اجتماعی در دسترس است.

برابری در دستمزد به این معناست که زنان و مردان شاغل در بازار کار با ویژگی‌های یکسان در تخصص حرفه‌ای، برای انجام کار با ارزش برابر از دستمزد برابر برخوردار باشند.

شکاف جنسیتی حقوق و دستمزد در جهان ۲۳ درصد تخمین زده شده است. این بدان معناست که زنان به طور متوسط ​​۷۷ درصد درآمد مردان را کسب می‌کنند.

روزنامه‌نگاری نیز از این بی‌عدالتی مستثنی نیست. از نظر بسیاری از اتحادیه‌های صنفی روزنامه‌نگاران، عدم وجود داده های تفکیک شده جنسیتی و همچنین عدم شفافیت پرداخت در رسانه‌ها از موانع اصلی چانه‌زنی برای کاهش نابرابری در دستمزد روزنامه‌نگاران زن است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.


کارت

کارت