روزنامه‌نگاران زندانی

کارت
کارت

کانال تلگرام


آخرین مطالب
 • ستاد مقابله با کرونا در ایران انتشار نشریات کاغذی را به صورت نامحدود ممنوع کرد
 • توصیه‌های امنیتی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برای رسانه‌ها در بحران کرونا
 • نامه سرگشاده سازمان‌های بین‌المللی به رهبران اتحادیه اروپا؛ ضرورت آزادی مطبوعات در بحران شیوع کرونا
 • اخراج اتباع چین از رسانه‌های آمریکایی در پکن
 • هشدار رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران درباره عواقب بحران کرونا برای روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها
 • روزنامه‌‌نگار سرشناس ایتالیایی از سوی گروه‌های نئونازی تهدید به مرگ شد
 • خاموشی اینترنت در کشمیر؛ محرومیت ۸ میلیون نفر از حق سلامت در بحران کروناویروس
 • محکومیت چهار خبرنگار در شاهرود در پی انتشار گزارش انتقادی درباره عملکرد مقام‌های شهرستانی
 • یک قربانی و ابتلای بیش از ۲۵ فعال رسانه‌ای ایرانی به کرونا
 • مسئولیت رسانه‌‌ها در بحران کرونا: حفظ ایمنی و رعایت اصول اخلاق رسانه‌ای • از آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاری مستقل در ایران حمایت کنید

  ایران در میان سرکوبگرترین کشورها علیه روزنامه‌نگاران در عرصه سایبری

  پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ | اخبار - ایران

  هم‌زمان با گزارش‌ها درباره افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در پی اعتراض‌ها و بحران‌های سراسری در ایران، سازمان گزارشگران بدون مرز  ۲۰ کشور از جمله ایران را بدترین کشورها از لحاظ سرکوب روزنامه‌نگاران در فضای سایبری رده‌بندی کرد.

  هم‌زمان با روز جهانی «مقابله با سانسور سایبری»، سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه اعلام کرد حکومت ایران در فهرست سرکوبگرترین کشورهای جهان در عرصه سایبری قرار گرفته است.

  این نهاد مدافع حقوق و آزادی‌های روزنامه‌نگاران در گزارش خود به سانسور دولتی و استفاده نهادهای حکومتی (امنیتی) از فناوری دیجیتال، برای جاسوسی و مهار و آزار مجازی روزنامه‌نگاران پرداخته است.

  پیش از این، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز در گزارش‌ها و بیانیه‌هایی از افزایش فشار،‌ تهدید و احضار روزنامه‌نگاران در ماه‌های اخیر انتقاد کرده بود.

  در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز نام «شورای عالی فضای مجازی» ایران در فهرست ۲۰ نهاد سرکوبگر در عرصه سایبری در جهان قرار گرفته است.

  بر اساس گزارش این سازمان،‌ این شورا در ایران به عنوان نهادی متشکل از شخصیت‌های ارشد نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی که  معمار «اینترنت حلال» عنوان شده، به تلاش برای راه‌اندازی اینترنت ملی و قطع شبکه جهانی اینترنت می‌پردازد.

  در این گزارش آمده است که حکومت  ایران با کنترل و دسترسی گزینشی به شبکه‌های آنلاین، مسدود کردن شبکه‌های خبری، سکوها و کارافزارهایی مانند تلگرام، سیگنال، واتس‌اپ، فیس‌بوک و توییتر، خطری آشکار برای آزادی اندیشه و بیان به‌شمار می‌آید.

  طی ماه‌‌های گذشته ده‌ها نفر از روزنامه‌نگاران داخل ایران در پی پوشش گزارش درباره اعتراض‌های سراسری در آبان‌ماه،‌ انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین در دی‌ماه و اخیرا با گسترش شیوع بیماری کرونا در کشور از سوی ماموران امنیتی احضار و بازجویی شده‌اند.

  همچنین روزنامه‌نگاران رسانه‌‌های فارسی زبان خارج کشور نیز به فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گزارش داده بودند که با هدف فشار برای ترک شغل مورد تهدید،‌ مصادره اموال و احضار اعضای خانواده‌شان قرار گرفته‌اند.

  فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران روز ۲۶ آذرماه در مقر این نهاد در بروکسل به بررسی این فشارها پرداخت و گزارش‌های روزنامه‌نگاران تحت فشار را برای پیگیری بین‌المللی دریافت کرد.  مطالب مرتبط