EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


کشته شدن یک خبرنگار برجسته قزاقستانی در اوکراین
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳

آیدوس سادیکوف، خبرنگار و منتقد برجسته دولت، پس از تیراندازی در کیف در ۱۸ ژوئن، به کما رفت و در تاریخ ۲ ژوئیه جان خود را از دست داد. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) به همراه فدراسیون خبرنگاران قزاقستان (FEJK) و اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران اوکراین (NUJU) به شدت این قتل را محکوم کرده و از مقامات قزاقستان و اوکراین خواستند که تحقیقات شفافی در مورد این حادثه انجام دهند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: «قتل آیدوس سادیکوف توسط مهاجمان قزاقستانی در کیف تراژیک است و باید مورد بررسی دقیق هر دو مقامات قزاقستان و اوکراین قرار گیرد. روزنامه‌نگاران باید بدون ترس از تلافی‌جویی فعالیت کنند و قتل آیدوس در حالی که در پناهندگی بود، بسیار مشکوک است. عاملان این جنایت باید به عدالت سپرده شوند.»

به گفته همسر آقای سادیکوف، این خبرنگار در نزدیکی خانه خود درکیف از پشت سر  هدف گلوله قرار گرفت. طبق گزارش الجزیره، مقامات اوکراینی این قتل را «به دقت برنامه‌ریزی شده» توصیف کرده‌اند.

پلیس اوکراین گزارش داد که در تاریخ ۲۰ ژوئن دو مظنون را شناسایی کرده‌اند. دو شهروند قزاقستان که مظنون به دست داشتن در این قتل هستند، در همان روز به کشور همسایه، مولداوی، گریخته‌اند. یکی از مظنونین به نام آلتای ژاکانبایف در حال حاضر پس از تسلیم خود به مقامات داخلی قزاقستان در تاریخ ۲۲ ژوئن، در بازداشت قزاقستان قرار دارد. مظنون دیگر و افسر سابق پلیس، میرام کاراتایف، همچنان فراری است. قزاقستان از استرداد ژاکانبایف به اوکراین خودداری کرده است.

مقامات قزاقستان دخالت دولت خود را در این قتل رد کرده‌اند و رئیس‌جمهور توکایف بر تعهد دولت خود به حاکمیت قانون تاکید کرده است.

قبل از این حمله، این روزنامه‌نگار به دلیل پوشش وقایع سیاسی در قزاقستان تهدیدهایی دریافت کرده بود.


کارت

کارت