EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


بازداشت یک روزنامه‌نگار به اتهام افراط‌گرایی در روسیه
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

آرتیوم کریگر، روزنامه‌نگار روسی که برای رسانه مستقل سوتاویژن(SOTAvision) کار می‌کند، در تاریخ هجدهم ژوئن بازداشت شد. دستگیری او به دلیل همکاری با بنیاد ضد فساد (FBK) که توسط الکسی ناوالنی، رهبر فقید مخالفان تأسیس شده، صورت گرفته است. فدراسیون بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران (IFJ-EFJ) بازداشت‌های مکرر روزنامه‌نگاران روسیه با اتهامات مشابه را محکوم کرد و از مقامات این کشور خواست فوری و بی‌قید و شرط همه روزنامه‌نگاران زندانی در روسیه را آزاد کنند.

فدراسیون بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران ضمن اعلام همبستگی با روزنامه‌نگاران زندانی در روسیه، خواستار توقف استفاده از اتهامات بی‌اساس برای سرکوب روزنامه‌نگاران و رسانه‌های روسیه و آزادی روزنامه‌نگاران شدند.

فدراسیون بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران همچنین افزودند: «هدف کرملین ساکت کردن صداهای مخالف است. ما از مقامات روسی می‌خواهیم حقوق روزنامه‌نگاران را رعایت کنند و اطمینان حاصل کنند که ایمنی و سلامت آنها حفظ شده و اصول آزادی مطبوعات و حقوق بشر رعایت شود.»

در تاریخ هجدهم ژوئن، دادگاه ناحیه باسمانی در مسکو جلسه‌ای غیرعلنی برگزار کرد و حکم بازداشت موقت کریگر را تا هجدهم اوت تمدید کرد. این روزنامه‌نگار به تصمیم دادگاه اعتراض کرد و خواستار برگزاری جلسه دادگاه به صورت علنی شد.

پیشتر، پلیس به آپارتمان کریگر حمله کرده، دستگاه‌های الکترونیکی او را توقیف و از برادرش بازجویی کردند.

کریگر که در سال ۲۰۲۰ به عنوان دانشجو به سوتاویژن پیوسته بود، اعتراضات در روسیه و پرونده‌های دادگاهی منتقدان جنگ در اوکراین را پوشش داده است. خبرگزاری فرانسه (AFP) گزارش داد که این روزنامه‌نگار همچنین مصاحبه‌هایی با سیاستمداران مخالف روسیه انجام داده است.

سوتاویژن اعلام کرد که کریگر علی‌رغم هشدارها درباره «خطرات آشکار»، اصرار داشت که در روسیه بماند و اتهامات را نادرست خوانده بود.

در سه ماه گذشته، دست‌کم پنج روزنامه‌نگار از جمله کریگر، به اتهام افراط‌گرایی دستگیر شده‌اند. از زمان شروع جنگ تمام‌عیار روسیه در اوکراین، این کشور به شدت روزنامه‌نگارانی که آن را نقد کرده‌اند و دیگر مخالفان را سانسور و بازداشت کرده است.


کارت

کارت