EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


ابوالحسن مختاباد روزنامه‌نگار پیشکسوت درگذشت
دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱

سید ابوالحسن مختاباد، روزنامه‌نگار پیشکسوت و عضو آخرین هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و نویسنده و منتقد و پژوهشگر موسیقی شب گذشته بر اثر سکته قلبی در آمریکا درگذشت.

آقای مختاباد متولد ۲۲ دی ۱۳۴۸ در امره بود و از سال ۱۳۷۳ به عنوان عضو تحریریه روزنامه همشهری تا همین اواخر با این روزنامه و تعداد دیگری از رسانه‌ها همکاری داشت.

او همچنین مدتی با کتاب هفته، روزنامه کارگزاران، روزنامه صبح امروز، روزنامه آفتاب امروز، خبرنامه خانه موسیقی، هفته‌نامه آتیه همکاری داشت.

وی همچنین فعالیت صنفی در حوزه موسیقی را با انتخاب به عنوان بازرس کانون پژوهشگران خانه موسیقی در سال ۸۱ آغاز کرد و سپس در کنار سردبیری نشریه خبری این نهاد، در دوره‌های بعد به عنوان عضو (۱۳۸۳–۱۳۸۵)، نایب رئیس (۱۳۸۵–۱۳۸۷) و رئیس هیئت مدیره (۱۳۸۷–۱۳۸۹) این کانون انتخاب شد.

او همچنین دو دوره متوالی از سوی مجمع عمومی خانه موسیقی به عنوان بازرس اصلی این نهاد صنفی انتخاب شد و نیز نهادینه کردن و برگزاری چند دوره کتاب و آلبوم سال خانه موسیقی از ابتکارات صنفی او به‌شمار می‌رود.

او موسیقی را با یادگیری آواز در سال‌های اولیه دهه هفتاد نزد کریم صالح عظیمی آغاز کرد و در ادامه مدتی نزد سید نورالدین رضوی سروستانی ردیف آموخت و نیز شیوه آوازی طاهرزاده به روایت نورعلی خان برومند را نیز نزد حمیدرضا نوربخش فرا گرفت. ضمن آنکه چند مدتی هم نزد کمال‌الدین عباسی ردیف آوازی را فرا گرفت. در این مدت آموزه‌های آوازی و صداسازی را با برادرش سید عبدالحسین مختاباد استمرار داد و سلفژ و تئوری موسیقی را نزد محسن الهامیان و نواختن سه تار را هم برای مدتی کوتاه نزد حمید سکوتی، رضا موسوی‌زاده، پیمان سلطانی و بهداد بابایی آموخت.


کارت

کارت