EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


تعداد روزنامه‌نگاران بازداشتی در اعتراضات ایران به ۱۴ نفر رسید
پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از ایران، در پی اعتراضات گسترده پس از مرگ مشکوک مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، شمار خبرنگاران بازداشتی در ایران همچنان رو به افزایش است.

این در حالی است که در روزهای اخیر، دسترسی به اینترنت با اخلال گسترده در شهرهای ایران روبرو بوده است.

آخرین روزنامه‌نگارانی که بازداشت آنها تایید شده است احمدی حلبی‌ساز، عکاس خبری و ایمان به‌پسند بوده است.

در ۲۳ سپتامبر ویدا ربانی روزنامه‌نگار سابق روزنامه شرق توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

بر اساس اطلاعات رسیده، فاطمه رجبی، روزنامه‌نگار روزنامه هفت صبح و پایگاه خبری بورسان، نیمه شب ۲۲ سپتامبر به دست نیروهای امنیتی در خانه‌اش در تهران دستگیر شده است. پس از دستگیری اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری او در دست نیست.

خانم رجبی در روزهای اخیر در توییتر پست‌هایی در اعتراض به نقض حقوق بشر گذاشته بود و پس از بازداشت اکانت توییتر او بسته شده است.

الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن که گزارش‌هایی از خاکسپاری و سخنان پدر مهسا امینی منتشر کرده بود هم بازداشت شده است. وکیل خانم محمدی در توییتی خبر داده است که ماموران در ب۲۳ سپتامبر به خانه این خبرنگار یورش برده‌اند و او را بازداشت کرده‌اند.

مجتبی رحیمی، خبرنگاری که پیشتر پس از گزارش فروریختن برج متروپل در آبادان بازداشت شده بود، امروز مجددا در شهر قزوین بازداشت شده است.

علیرضا خوشبخت، خبرنگار حوزه سیاسی و روح الله نخعی از دیگر روزنامه‌نگارانی هستند که خبر بازداشت آنها در روز ۲۳ سپتامبر منتشر شده است.

با احتساب شش روزنامه‌نگاری که تا دیروز بازداشت شده بودند، تا این لحظه تعداد خبرنگاران بازداشتی در اعتراضات سپتامبر در ایران به ۱۴ نفر رسیده است.

روز گذشته فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از مقامات ایرانی خواست تا به دستگیری روزنامه‌نگاران پایان داده و دسترسی آزادانه به اینترنت را فراهم کنند.

 


کارت

کارت