EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


درخواست نمایندگان پارلمان اروپا برای آزادی روزنامه‌نگاران زندانی پیش از انتخابات
سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

۲۹ نماینده پارلمان اروپا با انتشار نامه‌ای از مقامات دولت ایران خواستند که روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی و مدیران کانال‌های تلگرامی را که پیش از انتخابات دستگیر شدند، آزاد کنند.

این نامه که خطاب به فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته شده است، از او خواسته است که این درخواست‌ها را با همتایان خود در دولت ایران در میان بگذارد و به آنها این موضوع را منتقل کند که توسعه بیشتر روابط بین اتحادیه اروپا و ایران تنها زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که با احترام به حقوق و بهبود وضعیت مردم ایران همراه باشد.

در این نامه از مقامات ایرانی خواسته شده است که فعالان جامعه مدنی و روزنامه نگاران حفاظت کند و همچنین دسترسی کامل به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را که حتی رهبرایران با اشتیاق از آنها برای ارتباطات آنلاین استفاده می‌کند، فراهم کند.

نویسندگان این نامه از مقامات ایرانی خواسته‌اند که همه اقدامات لازم برای احترام به تعهدات داخلی و بین المللی ایران که یک انتخابات عادلانه و آزاد را تضمین می کند، فراهم کنند.

در بخشی از این نامه آمده است:‌ «در ۱۹ ماه می ( ۲۸ اردیبهشت) انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود. نتیجه این انتخابات تاثیر عمیقی روی آینده جمهوری اسلامی و در نتیجه روی رابطه ایران و اتحادیه اروپا خواهد داشت. بنابراین ضروری است که این انتخابات عادلانه و آزاد باشد و توسط ناظران مستقل بر آن نظارت بشود.»

نمایندگان پارلمان اروپا که این نامه را امضا کرده اند با اشاره به دستگیری‌های ماه‌های گذشته در ایران نوشته‌اند: «پیش از انتخابات بر میزان سرکوب در ایران اضافه شده است. تعداد زیادی افراد احضار شده اند و روزنامه نگاران، فعالان مدنی و دانشجویان بازداشت شده اند. فعالان مدنی از تشدید سرکوب کنونی از طریق بلاک کردن وسائل ارتباط جمعی و فیلتر کردن پلاتفرم‌های آنلاین اظهار نگرانی کرده اند. اخیرا روزنامه نگاران و ادمین های ۱۲ گروه تلگرامی توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات دستگیر شده اند. پس از آن سرویس ویس تلگرام بسته شده است. علیرغم محدودیت های سیستماتیکی که برای آزادی بیان و همچنین اینترنت آزاد وجود دارد، شبکه های اجتماعی همچنان یکی از ابزار مهم برای اینکه مردم را به یکدیگر متصل کنند باقی مانده اند. روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی و ادمین‌های تلگرامی که به صورت ناعادلانه بازداشت شده اند، باید آزاد شوند.»

۲۹ نماینده پارلمان اروپا نوشته اند:‌ «ما امضا کنندگان این نامه‌، اعضای پارلمان اروپا از برنامه جامع اقدام مشترک و همچنین از توسعه رابطه ایران و اروپا حمایت کرده ایم. ما رهبری اتحادیه اروپا برای  تسهیل مذاکرات هسته‌ای (JCPOA) را به رسمیت میشناسیم و همچنین در جستجوی راه هایی هستیم که مطمئن شویم برداشتن تحریم ها باعث بهبود وضعیت مردم ایران می شود. حقوق و بهبود وضعیت آنها همیشه در مرکز اصلی نگرانی‌های ما بوده و همچنان است.»


کارت

کارت