EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


اعتراض فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به اقدام شبکه ایران اینترنشنال در نقض حقوق صنفی کارکنان
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند(NUJ) ماه‌هاست که در حال مذاکره با شبکه ایران اینترنشنال برای به رسمیت شناختن اتحادیه‌های کارگری در آن مجموعه است، اما این شبکه در این مدت از همکاری با داور دولت بریتانیا(ACAS) امتناع ورزیده و سپس اعلام کرده که با یک اتحادیه شناخته نشده به نام انجمن روزنامه‌نگاران بریتانیا توافقنامه همکاری امضا کرده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران حمایت کامل خود را از اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند اعلام کرده و از تلاش‌های آنان برای شناخته شدن بعنوان سندیکای کارگری اعضایش در ایران اینترنشنال حمایت می‌کند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) در ارتباط با توافقنامه شبکه ایران اینترنشنال با انجمن روزنامه‌نگاران بریتانیا گفت: «ما شبکه ایران اینترنشنال را به خاطر آنچه که آشکارا در جهت از بین بردن قدرت اتحادیه‌های صنفی انجام داده و به دلیل نقض استانداردهای بین‌المللی کارگری، محکوم می‌کنیم.»

بلانگر افزود: «ما به اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا در این زمینه کمک خواهیم کرد و در صورت پیدا نشدن راه‌حل این موضوع را به سازمان بین‌المللی کار(ILO) ارجاع خواهیم داد.»

وی در ادامه تاکید کرد که ما اطمینان داریم آرمان‌های این روزنامه‌نگاران برای عدالت اجتماعی و همچنین تلاش آن‌ها برای دفاع از آزادی خود در بیان مطالبات مشروع و حق شرکت در تصمیم‌هایی که بر زندگی آنها تأثیر می‌گذارد از سوی سیستم‌های بین‌المللی کار تأیید می‌شود.

بلانگر در پایان اعلام کرد رهبران فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران کاملاً از کارزار اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا حمایت می‌کنند و فدراسیون با بسیج روزنامه‌نگاران در ۱۴۶ کشور جهان وزنه سنگینی در حمایت از این کارزار خواهد بود.

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند اقدام به راه‌اندازی کارزاری برای دفاع از حقوق صنفی و کارگری اعضای این اتحادیه در ایران‌اینترنشنال نموده است.

انجمن روزنامه‌نگاران بریتانیا علی‌رغم عضویت تعداد زیادی از کارکنان شبکه ایران اینترنشنال در اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا با این شبکه توافقنامه امضا کرده است و در همین راستا اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران در بریتانیا و ایرلند از سازمان‌های حمایت کننده از حقوق اتحادیه‌های کارگری در بریتانیا و جهان خواسته است تا انجمن روزنامه‌نگاران بریتانیا را محکوم کنند.

براساس این توافق، مدیران ایران اینترنشنال یک عضو ارشد این شبکه را بعنوان نماینده روزنامه‌نگاران و کارکنان ایران اینترنشنال معرفی کرده‌اند و کارکنان را تحت فشار شدید قرار داده‌اند تا به عضویت انجمن روزنامه‌نگاران بریتانیا در بیایند که این انجمن حتی عضو فدراسیون کارگران بریتانیا نیز نبوده و هیچگونه همکاری‌ای با سازمان‌های بین‌المللی کارگری ندارد و همچنین پیش از این هیچ عضو شناخته شده‌ای نداشته است.

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا معتقد است که «این کار کاملا غیراخلاقی و غیراصولی است که تحت نام نهاد صنفی، حقوق کارگران پایمال شود و یا با انکار صدای جمعی در انتخاب اتحادیه، اتحادیه‌ای از سوی کارفرما انتخاب شود.»

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا اعلام کرده است که این موضوع را از طریق گروه پارلمانی اتحادیه، در پارلمان انگلیس مطرح خواهد کرد و نسبت به پیگیری آن از طریق دادگاه اعلام آمادگی کرده است.

میشل استان‌استریت، دبیرکل اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا در این زمینه گفت: «اعضای ما برای راه‌اندازی دفتر اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران در محل کار خود بسیار تلاش کرده‌ و به صورت گروهی برای داشتن یک صدای جمعی و مستقل چانه‌زنی کردند. این تلاش‌ها در مراحل آخر رایزنی از سوی انجمن روزنامه‌نگاران بریتانیا نادیده گرفته شد.»

وی افزود: «کاهش یا از بین بردن قدرت اتحادیه‌های صنفی و کارگری نباید جایی در محل کار یا جامعه ما داشته باشد. اعضای ما در ایران اینترنشنال برای کار خود به عنوان روزنامه‌نگار با ارعاب و آزار و اذیت روبرو شده‌اند. حق آزادی آن‌ها برای داشتن نهاد صنفی در حال پایمال شدن است و این یک بی‌عدالتی بزرگ بوده و اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران تمام تلاش خود را برای اصلاح این شرایط انجام خواهد داد.»


کارت

کارت