EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


جسد قاضی ایرانی متهم به نقض حقوق روزنامه‌نگاران در بخارست کشف شد
جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

جسد غلامرضا منصوری،‌ قاضی متواری پرونده فساد اقتصادی در قوه قضاییه ایران،‌ که پیشتر فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار تعقیب قضایی او از سوی دادستانی رومانی شده بود،‌ در مقابل هتل محل اقامتش کشف شد.

پلیس رومانی روز شنبه ۳۰ خردادماه تایید کرد جسد این قاضی ایرانی را در مقابل هتل محل اقامتش پیدا کرده است.

مقام‌های وزارت امور خارجه و قوه قضاییه ایران نیز این خبر را تایید کرده‌اند.

هنوز گزارش‌های بیشتری در مورد چگونگی و دلایل مرگ او منتشر نشده است.

پیشتر فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار پیگرد قضایی علیه غلامرضا منصوری، قاضی بازداشت شده ایرانی در رومانی، به علت اقدام‌هایش در تهدید آزادی و حقوق روزنامه‌نگاران شد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در همبستگی با روزنامه‌نگاران ایرانی از مقام‌های رومانی خواست تا پیگرد قضایی علیه غلامرضا منصوری، بدون استرداد وی به ایران در کشور رومانی صورت گیرد.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ)، در این زمینه گفت: «جنایت‌‌ها علیه روزنامه‌نگاران نمی‌توانند بدون مجازات بماند».

بلانگر افزوده بود: «ما به همراه چند انجمن و گروه روزنامه‌نگار، از دولت و دادستان رومانی می‌خواهیم که قاضی منصوری را به ایران استرداد نکنند و به درخواست روزنامه‌نگاران قربانی پاسخ داده و وی را به دلیل نقض حقوق بشر تحت پیگرد قانونی قرار دهند.»

منصوری قاضی متواری متهم به فساد مالی و عضویت در «شبکه ارتشا» است.

نام او اخیرا در دادگاه فساد معاون اجرایی پیشین قوه قضاییه ایران، در دوره ریاست صادق لاریجانی و به دلیل اتهام دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه  مطرح شد.

طی روزهای گذشته و پس از گزارش‌ها مبنی بر اقامت این قاضی در آلمان ده‌ها روزنامه‌نگار ایرانی در داخل و خارج این کشور اعلام کردند که پیشتر از سوی منصوری بازداشت و محکوم شده بودند.

او پس از ضبط یک پیام ویدیویی سفر خود به آلمان را «درمانی» عنوان کرده و گفته بود به زودی به سفارت ایران مراجعه می‌کند تا به کشور بازگردد.

پس از آن خبر مراجعه و بازداشت او در رومانی منتشر و از سوی پلیس ایران تایید شد.


کارت

کارت

حمایت مالـیاز آزادی مطبوعات
و روزنامه‌نگاری مستقل در ایران
حمایت کنید