آزادی مطبوعات در اروپا در معرض خطر جدی است

یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | بین‌الملل

گزارش سالانه «بستر حمایت از روزنامه‌نگاران شورای اروپا» حاکی از آن است که حمله‌های جدید به آزادی رسانه‌ها در اروپا، در بحران همه‌گیری بیماری کرونا، چشم‌انداز تیره و تار را بدتر کرده است.
هم‌زمان با ارائه گزارش سالانه بستر حمایت از روزنامه‌نگاران شورای اروپا در مورد عملکرد سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۴ گروه و سازمان بین‌المللی در زمینه آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاری، از جمله فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تاکید کرده‌اند حمله به آزادی مطبوعات در اروپا در معرض خطر جدی برای تبدیل شدن به یک امر طبیعی جدید است.
این گزارش با تجزیه تحلیل داده‌های سال ۲۰۱۹ میلادی الگوی رو به رشد ارعاب برای ساکت کردن روزنامه‌نگاران در اروپا را نشان می دهد.
این روند در هفته‌های گذشته تسریع شده است که برای حمایت از نقش اساسی مطبوعات آزاد در جوامع دموکراتیک، نیاز به اقدام‌های فوری از سوی کشورهای عضو دارد.
با شیوع بیماری همه‌گیر، موج جدید تهدیدهای جدی و حمله به آزادی مطبوعات در چندین کشور عضو شورای اروپا گزارش شده است.
دولت‌ها، روزنامه‌نگاران را به دلیل گزارش‌های انتقادی، تحت نظارت گسترده قرار داده‌اند که بعضا منجر به بازداشت و مجازات به اتهام انتشار اخبار جعلی شده است.
در این گزارش به یک‌صد و۴۲ مورد تهدید جدی برای آزادی رسانه‌ها اشاره شده است.
این تهدیدها ۳۳ حمله فیزیکی علیه روزنامه‌نگاران، ۱۷ مورد بازداشت جدید و حبس، ۴۳ مورد آزار و اذیت و ارعاب و دو مورد جدید مصونیت از مجازات قتل را شامل می‌شود.

متن کامل این خبر را اینجا بخوانید.مطالب مرتبط