EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


بیانیه سازمان‌های بین‌المللی روزنامه‌نگاران خطاب به دولت‌های شرکت‌کننده در کنفرانس جهانی آزادی رسانه‌
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) همراه با ۲۳ سازمان مرتبط با آزادی مطبوعات و توسعه رسانه‌ها، روز ۱۸ تیرماه و در آستانه برگزاری کنفرانس جهانی آزادی رسانه،‌ در لندن گرد هم آمدند.

هدف از این نشست و رایزنی، درخواست از دولت‌های شرکت‌کننده در کنفرانس جهانی آزادی رسانه برای پایبندی به تعهدات و استانداردهای جهانی درباره امنیت و آزادی تمام روزنامه‌نگاران است.

کنفرانس جهانی آزادی رسانه با میزبانی دولت‌های بریتانیا و کانادا در لندن برگزار می‌شود.

گروه‌هایی که در همین مورد گردهم آمدند با صدهاهزار روزنامه‌نگار و کارکنان رسانه‌ای ارتباط دارند.

آن‌ها پس از رایزنی در بیانیه‌ای اعلام کردند که تعهدات جدید تنها زمانی معتبر خواهد بود که دولت‌ها سه اقدام مشخص را انجام دهند.

این گروه از سازمان‌های بین‌المللی رسانه‌ای «به آزادی تمام روزنامه‌نگاران زندانی»، «توقف کشتار، حمله و تخریب روزنامه‌نگاران» و همینطور «تعقیب قاتلین روزنامه‌نگاران» اشاره کردند.

این گروه از همه دولت‌ها درخواست کرد که هم خود و هم همتایانشان پاسخگویی و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این حوزه‌ها نشان دهند.

بعضی از دولت‌هایی که در این کنفرانس شرکت می‌کنند روزنامه‌نگارانی را زندانی کرده‌اند و مواردی از پرونده قتل روزنامه‌نگاران را به صورت حل نشده دارند.

این گروه ۱۱ مورد تعهد را به دولت‌هایی که در این کنفرانس شرکت می‌کنند توصیه کرده است.

جرمی دیر، معاون دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، در کنفرانس جهانی آزادی رسانه شرکت خواهد کرد.

او در همین مورد گفت: «همزمان که دولت‌ها در کنفرانس در لندن شرکت خواهند کرد،‌ روزنامه‌نگاران بیشتر از سخنرانی، خواهان عمل و اقدام هستند.»

او پیشنهاد کرد که دولت‌ها می‌توانند صدها روزنامه‌نگار زندانی را آزاد کنند و آن‌هایی را که روزنامه‌نگاران را کشته‌اند تحت تعقیب قضایی قرار دهند.

دیر گفت: «نیازی به وعده‌های توخالی نیست، ما اقدام و عمل می‌خواهیم.»

متن کامل این خبر و فهرست سازمان‌هایی که این بیانیه را امضا کرده‌اند در اینجا قابل دسترس است.


کارت

کارت