EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


روند نزولی آمار روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای کشته شده در سال ۲۰۱۸ متوقف شد
سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) فهرستی از ۹۴ خبرنگار و فعال رسانه‌ای که در حوادث مربوط به شغل‌شان در سال ۲۰١۸ کشته شده بودند را منتشر کرد.

فهرست جدید نشان از افزایش تعداد قربانیان به نسبت سال ۲۰۱۷ که این آمار در میان اهالی رسانه ۸۲ نفر بود، می‌باشد و نشان از توقف روند نزولی آمار کشتار روزنامه‌نگاران که در سه سال گذشته رخ داده بود دارد.

بیست و نهمین فهرست فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران حاکی از کشته شدن ۸۴ روزنامه‌نگار، فیلمبردار و عوامل فنی در قتل‌های هدفمند، حملات و بمب گذاری و خشونت‌ در سال ۲۰۱۸ میلادی است. ۱۰ کارمند رسانه‌ای نیز که در شغل‌هایی مانند راننده، مأمور حفاظت و دستیار تجاری رسانه‌ها فعالیت داشته‌اند، در این سال جان خود را از دست داده‌اند.

در میان ۹۴ قربانی سال گذشته میلادی، ۶ نفر زن بوده‌اند و همچنین سه مورد مرگ و میر اتفاقی مرتبط با کار وجود داشته است.

این فهرست وضعیت بحران ایمنی روزنامه‌نگاران را به تصویر می‌کشد، تصویری که با قتل بی‌رحمانه جمال قاشقچی، روزنامه‌نگار و ستون نویس روزنامه واشنگتن پست و تبعه عربستان سعودی، در ۲ اکتبر در کنسولگری سعودی در استانبول برجسته شد.

این آخرین رویداد از یک سری حملات ویرانگر علیه کارکنان رسانه‌ها بود، از جمله این رویدادها چندین بمب گذاری در افغانستان بود که این کشور را به یک منطقه ناامن برای روزنامه‌نگاران تبدیل نموده و یا حاکم شدن خشونت سازمان یافته در مکزیک علیه روزنامه‌نگاران.

برپایه این گزارش، درگیری‌های مسلحانه و افراط گرایی ستیزه جویانه بیشترین عامل تلفات روزنامه‌نگاران در کشورهایی مانند افغانستان، سوریه و یمن بوده و این در حالی است که در سال گذشته شاهد افت خشونت علیه روزنامه‌نگاران در عراق بوده‌ایم.

عواملی همچون افزایش عدم رواداری نسبت به گزارشگری مستقل، پوپولیسم، فساد و جرائم و همچنین اختلال در اجرای قوانین و مقررات زمان صلح در کشورهایی مانند هند، پاکستان و فیلیپین نیز از عوامل بالا رفتن آمار خشونت‌ها علیه فعالان رسانه‌ای کشته شده بوده است.

آنتونی بلانژه دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در این‌باره گفت: “آمار این فهرست یک یادآوری غم انگیز است، ایمنی روزنامه‌نگاران تا زمانی که کشورهای دارای نهادهای قانونی متعهد به اجرای قانون نباشند و با فساد و بی‌کفایتی در مواجهه با حملات بی‌رحمانه علیه روزنامه‌نگاران بی‌تفاوت باقی بمانند، همچنان روند تصاعدی خواهد داشت.”

بر پایه این گزارش آسیا و اقیانوسیه بالاترین میزان قتل را با ٣۲ مورد و سپس آمریکا با ۲٧ و خاورمیانه و جهان عرب با ۲۰ و آفریقا با ۱۱ مورد در مقام چهارم بوده و اروپا نیز ۴ مورد قتل روزنامه‌نگاران و عوامل رسانه‌ای را در کارنامه سال ۲۰۱۸ خود دارد.

متن کامل این خبر را در اینجا بخوانید.


کارت

کارت

حمایت مالـیاز آزادی مطبوعات
و روزنامه‌نگاری مستقل در ایران
حمایت کنید