EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


بیانیه فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران در محکومیت بازداشت و زندان روزنامه نگاران در ایران
پنجشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۰

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، آی‌اف‌جی، روز جمعه با اعتراض به موج جدید بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران، وضعیت آزادی مطبوعات در این کشور را «تحمل‌ناپذیر» توصیف و تأکید کرد که به بسیج روزنامه‌نگاران جهان برای همبستگی با روزنامه‌نگاران ایرانی ادامه خواهد داد.

این فدراسیون با انتشار بیانیه‌ای به بازداشت‌های اخیر روزنامه‌نگاران در ایران اعتراض کرد و هشدار داد که «در پی سال‌ها کارزار بی‌امان ارعاب و آزار رسانه‌های مستقل از سوی حاکمیت، وضعیت آزادی مطبوعات در ایران هم‌اینک در بدترین حالت خود قرار گرفته ‌است».

جیم بومِل، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، در این بیانیه که در وب‌سایت این فدراسیون انتشار یافته در این باره گفت: «بازداشت‌های اخیر ثابت می‌کند مصیبتی که روزنامه‌نگاران در ایران بدان گرفتارند پایانی ندارد» و افزود: «وضعیت تحمل‌ناپذیر شده‌ است و جامعه بین‌الملل باید علیه چنین یورش بی‌رحمانه‌ای به رسانه‌های مستقل فریاد برآورد.»

در هفته اخیر هشت روزنامه‌نگار از جمله سه روزنامه‌نگار زن با اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شده‌اند.

روزنامه‌نگاران و پژوهشگران بازداشت‌شده عبارت‌اند از سهام‌الدین بورقانی، پرستو دوکوهکی، مرضیه رسولی، فاطمه خردمند، احسان هوشمند، سعید مدنی، فرشاد قربان‌پور و مهدی خزعلی.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران می‌گوید این هشت تن هم‌اینک به حداقل ۳۰ همکار دیگر خود در زندان پیوسته‌اند که درپی سرکوب دولتی علیه موج اعتراضات به نتایج اعلام‌شده دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری هم‌چنان در بند هستند.

در میان ۳۰ زندانی که از مدت‌ها پیش در زندان به‌سر می‌برند دو عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران آقایان محمدرضا مقیسه و علیرضا رجایی نیز دیده می‌شود.

در بیانیه فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران همچنین آمده است، در پی سرکوب اعتراضات سال ۸۸ در ایران، بیش از ۱۵۰ روزنامه‌نگار بازداشت شده و تعداد بسیار بیشتری نیز برای جلوگیری از بازداشت شدن ناچار به ترک کشور شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه روز جمعه خود بار دیگر از حاکمیت جمهوری اسلامی خواسته تا به حقوق و استقلال روزنامه‌نگاران ایرانی احترام بگذارد و هم‌چنین خواستار آزادی تمامی روزنامه‌نگاران دربند و بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران شده است.

جیم بومل، رئیس این فدراسیون، در پایان این بیانیه تاکید کرده: «ما از مواضع اعضای خود در خصوص حق و حقوق روزنامه‌نگاران ایرانی مبنی بر خبرنگاری مستقل و بدون ترس کاملاً دفاع می‌کنیم.»

وی می‌افزاید: «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران از پشتیبانی جامعه جهانی روزنامه‌نگاران برخوردار است و ما به بسیج نیروها برای همبستگی با مبارزه روزنامه‌نگاران ایرانی درجهت دفاع از روزنامه‌نگاری حرفه‌ای ادامه خواهیم داد.»

اخیرا کمیته «حمایت از روزنامه‌نگاران» نیز در تازه‌ترین آمار خود از وضع مطبوعات و روزنامه‌نگاران در جهان، ایران را هم‌چنان بزرگ‌ترین زندان دنیا برای روزنامه‌نگاران اعلام کرد.


کارت

کارت