EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


کشته شدن دو روزنامه‌نگار روس در شرق اوکراین
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

دو روزنامه‌نگار روس در حوادث جداگانه‌ای در منطقه اشغالی دونتسک در شرق اوکراین کشته شده‌اند. نیکیتا تسیتساگی، روزنامه‌نگار نیوزرو  (News.ru)، در تاریخ ۱۶ ژوئن در حمله پهپادی در میان درگیری‌های جاری جان باخت. پیشتر، والری کوژین، فیلمبردار رسانه دولتی روسیه ، نیز پس از حمله خمپاره‌ای در نزدیکی هورلیوکا، در ۱۳ ژوئن کشته شد. فدراسیون بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران (IFJ-EFJ) به شدت این قتل‌ها را محکوم کردند و از مقامات خواستند که فورا تحقیقات در مورد مرگ این روزنامه‌نگاران را انجام دهند.

بنا بر گزارش‌ها، تسیتساگی در حال گزارش‌دهی در شهر وولدار که ماه‌ها درگیر جنگ بوده، جان خود را از دست داد. این روزنامه‌نگار به خاطر تلاش‌هایش در پوشش مناطق درگیری برای چندین رسانه محلی و دو رسانه در تبعید، شناخته شده بود.

مرگ تسیتساگی و والری کوژین، بار دیگر خطرات پیش روی روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه در پوشش جنگ اوکراین را برجسته کرد.

پیشتر ان‌تی‌وی ادعا کرده بود که کارکنانشان، فیلمبردار کوژین و خبرنگار الکسی ایولیف، در حمله خمپاره‌ای اوکراین به شدت مجروح شده‌اند و به بیمارستان منتقل شده‌اند که کوژین در آنجا درگذشت.

فدراسیون بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران ضمن درخواست برای روشن شدن ابعاد مرگ کوژین و تسیتساگی، از همه طرف‌های درگیر خواستند که به ایمنی و بی‌طرفی روزنامه‌نگاران در مناطق درگیری احترام بگذارند، از روزنامه‌نگاران محافظت کنند تا آن‌ها بتوانند وظایف خود را در امنیت انجام دهند.


کارت

کارت