EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


حمایت از اعطای جایزه آزادی به خبرنگار فلسطینی
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

در فوریه ۲۰۲۴، هیئت داوران جایزه آزادی که توسط فرانسه سازماندهی شده است، موتاز عزایزا، عکاس فلسطینی را به عنوان برنده این جایزه انتخاب کردند. این جایزه هر سال به شخصیت‌های متعهد به آزادی و صلح اهدا می‌شود.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) نیز به همراه همکاران فرانسوی خود خواستار اعطای این جایزه به موتاز شده و از اعضای خود خواست تا کمپین حمایت از این روزنامه‌نگار را امضا کنند.

موتاز عزایزا، عکاس ۲۵ ساله فلسطینی است. پس از ۷ اکتبر، او برای ۱۰۷ روز کشتارهای اسرائیل در غزه را پوشش داد و بعد به دوحه قطر رفت. از آن زمان، او به اطلاع‌رسانی به افکار عمومی بین‌المللی درباره وحشت‌های بی‌نظیر تجربه شده توسط مردم فلسطین ادامه داده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در مورد موتاز عزایزا نوشت: «او چهره‌ای برجسته در روزنامه‌نگاری فلسطین است که برای اطلاع‌رسانی به ما، جان خود را به خطر می‌اندازد. به یاد داشته باشیم که حداقل ۱۰۲ روزنامه‌نگار و کارگر مطبوعات فلسطینی از ابتدای جنگ توسط ارتش اسرائیل کشته شده‌اند.»

با این وجود نسیم لوی، سخنگوی انجمن‌های یهودی کان ، خواستار «لغو این رویداد غیراخلاقی» شد. او فرانسه را به اعطای این جایزه به «سخنگوی بین‌المللی حماس» متهم کرد.

فدراسیون در این باره اعلام کرد: «ما قویاً با این اظهارات افترا آمیز مخالفیم و برعکس شجاعت همه روزنامه‌نگاران فلسطینی را تحسین می‌کنیم.»

فدراسیون افزود: «ما از فرانسه و سازمان‌دهندگان جایزه آزادی می‌خواهیم که تسلیم فشارها نشوند و از اعطای این جایزه صرف‌نظر نکنند.»


کارت

کارت