EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


قتل دو روزنامه‌نگار  پاکستانی طی سه روز
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳

کامران داور، روزنامه‌نگار دیجیتال در بیست‌ویکم می در وزیرستان شمالی به ضرب گلوله کشته شد و نصرالله گادانی، روزنامه‌نگار اهل سند در بیست‌وچهارم می بر اثر تیراندازی مهاجمان ناشناس به قتل رسید. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) و اتحادیه فدرال روزنامه‌نگاران پاکستان (PFUJ) قتل این روزنامه‌نگاران را به شدت محکوم کرده و از مقامات خواستند که تحقیقات فوری، شفاف و جامع در مورد این قتل‌ها انجام دهند.

آنتونی بلانگر، دبیر کل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در واکنش به این حوادث گفت: «فدراسیون به شدیدترین شکل ممکن قتل روزنامه‌نگاران کامران داور و نصرالله گادانی را محکوم می‌کند. روزنامه‌نگاران در پاکستان حق قانونی آزادی بیان دارند، اما این حق توسط حملات هدفمند، ضرب و شتم و قتل‌ها زایل می‌شود. مقامات باید اطمینان حاصل کنند که رسانه‌ها می‌توانند بدون ترس از انتقام‌جویی کار کنند و این قتل‌ها تحت تحقیقات فوری، کامل و شفاف قرار گیرند.»

اتحادیه فدرال روزنامه‌نگاران پاکستان (PFUJ) نیز طی بیانیه ای اعلام کرد: «مقامات باید تحقیقات کامل درباره قتل دو روزنامه‌نگار در عرض سه روز انجام دهند. مقصران باید فوراً دستگیر شوند.»

نصرالله گادانی، که با روزنامه روزانه آوامی آواز همکاری داشت، صبح بیست‌وچهارم می در حین سفر از خانه به باشگاه مطبوعاتی میرپور ماتلو توسط سه مهاجم ناشناس سه بار مورد اصابت گلوله قرار گرفت و درگذشت. همچنین در بیست‌ویکم ماه می، کامران داور روزنامه نگار دیجیتال توسط مهاجمان ناشناس در روستای تپی در میرانشاه در ناحیه شمال غربی خیبر پختونخوا در وزیرستان شمالی کشته شد. داور ابتدا به بیمارستان محلی منتقل شد اما در اثر جراحات وارده درگذشت. گفته می‌شود که او قبل از مرگ، تماس‌های تلفنی تهدیدآمیزی دریافت کرده بود.

در سال ۲۰۲۴ تاکنون شش روزنامه‌نگار در پاکستان کشته شده‌اند.


کارت

کارت