EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


بازداشت روزنامه‌نگار اوکراینی به دست ارتش روسیه
یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳

در بسیت‌وهفتم می، وزارت دفاع روسیه تأیید کرد که ویکتوریا روشچینا روزنامه‌نگار تحقیقی اوکراینی را بازداشت کرده است. وی در حالی که در منطقه اشغالی اوکراین توسط روسیه در حال گزارشگری بود، در آگوست سال گذشته ناپدید شده بود. فدراسیون‌های بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران(IFJ-EFJ) و اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران اوکراین(NUJU) بازداشت روشچینا را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شدند.

فدراسیون‌ها نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت آزادی مطبوعات و برخوردها با روزنامه‌نگاران در مناطق جنگی تحت کنترل روسیه اعلام کردند: «ما کاملاً با ویکتوریا روشچینا و با همه روزنامه‌نگارانی که تحت فشار بی‌امان کرملین هستند، همبستگی داریم و خواستار آزادی بدون قید و شرط آنها هستیم.»

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران اوکراین نیز از مقامات روسی خواست تا بلافاصله روشچینا و سایر روزنامه‌نگاران بازداشت شده را آزاد کنند: «متأسفانه ما از جزئیات محل نگهداری ویکتوریا بی‌اطلاعیم. او از هر گونه فرصت برای حمایت قانونی یا ارتباط با دیگران محروم است. اما این واقعیت که روسیه به‌طور رسمی مسئولیت سرنوشت روزنامه‌نگار اوکراینی ویکتوریا روشچینا را پذیرفته است، به ما امید می‌دهد که او آزاد خواهد شد.»

به گزارش رسانه‌های محلی، روشچینا در ژوئیه ۲۰۲۳ از اوکراین به لهستان رفت و قصد داشت از طریق روسیه به شرق اوکراین سفر کند، اما در تاریخ سوم آگوست ناپدید شد. او در آخرین تماس خود گفته بود که چندین روز در حال عبور از بازرسی‌های مرزی بوده است، اما نگفته بود کجا قرار دارد.


کارت

کارت