EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


اسامی ۹ روزنامه‌نگار زندانی در ایران
شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در راستای فعالیت‌های خود قصد دارد به صورت هفتگی لیست به روز رسانی شده از روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را منتشر می‌کند.

۹ روزنامه‌نگاری که هم اکنون در ایران زندانی هستند عبارتند از:

۱- ریبوار سیدمحمدی، خبرنگار برون مرزی شیکه سحر، سال گذشته و در بدو ورود به ایران پس از سفر به اقلیم کردستان در شهرستان پیرانشهر بازداشت و به ۷ سال زندان محکوم شد و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود ااست.

۲- کامیار فکور، خبرنگار حوزه کارگری خبرآنلاین، تاریخ بازداشت ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ وی با پایان یافتن محکومیت ۸ ماهه، دوران حبس تعلیقی ۲ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند.

۳- سلطانعلی عابدی، سردبیر پایگاه خبری دیار عیار که اخبار مربوط به استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد برای اجرای حکم یکسال حبس خود از روز ۱۳ آذرماه به زندان زاهدان منتقل شد.

۴- ویدا ربانی، روزنامه‌نگار مستقل دوم مهرماه ۱۴۰۱ بازداشت شد و دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند. وی در حال حاضر با مرخصی درمانی موقت بیرون از زندان است.

۵- سعیده شفیعی، روزنامه‌نگار اقتصادی که از روز ۲۸ آبان‌ماه برای تحمل دوران محکومیت سه سال و شش ماهه خود به زندان اوین رفت

۶- نسیم سلطان‌بیگی، روزنامه‌نگار و خبرنگار ماهنامه نسیم بیداری که از روز ۳۰ آبان برای تحمل دوران محکومیت سه سال و شش ماهه خود به زندان اوین رفت.

۷- ابراهیم رشیدی، روزنامه‌نگار رسانه‌های محلی مشکین‌شهر نهم دی‌ماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد.

۸- مهدی افشارنیک، روزنامه‌نگار حوزه اقتصاد که ۱۱ بهمن‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

۹- ارسلان رسولی عمارلویی، روزنامه‌نگار مازندرانی روز شنبه ۷ بهمن‌ماه برای تحمل دوران محکومیت شش ماه حبس به زندان نوشهر منتقل شد.

همچنین حکم محکومیت به زندان روح‌اله نخعی و کیوان صمیمی، روزنامه‌نگارانی که در جریان اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شده بودند در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌هایی که پیش از این منتشر کرده، سرکوب رسانه‌ای در ایران را محکوم کرده است.

دومنیک پرادالیه، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: «حبس روزنامه‌نگاران علامت هشدار دهنده‌ای در سطح بین‌المللی است. ما بار دیگر اتهامات بی‌اساس علیه همکاران خود را محکوم می‌کنیم و از مقامات ایران می‌خواهیم که از همه اتهامات علیه آنها صرف نظر کنند. روزنامه‌نگاری جرم نیست و جمهوری اسلامی باید همه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای زندانی را آزاد کند.»


کارت

کارت