EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


بازداشت ژینا مدرس گرجی، روزنامه‌نگار در شهر سنندج
سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۲

ژینا مدرس‌گرجی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان روز دوشنبه ۲۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ در شهر سنندج بازداشت شد.
فرزاد صیفی‌کاران روزنامه‌نگار در حساب کاربری اینستاگرام خود نوشته است که خانم گرجی در محل کارش کتابفروشی ژیرا توسط چند مامور که خود را معرفی نکرده‌ و مشخص نبوده از چه نهادی هستند «ربوده» شده است.
بر اساس آنچه آقای صیفی‌کاران به نقل از منابع آگاه نوشته است بازداشت این روزنامه‌نگار با خشونت همراه بوده است در حال حاضر در زندان زنان واقع در کانون اصلاح و تربیت شهر سنندج نگهداری می‌شود.

این روزنامه‌نگار پیش از این در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات اخیر شهر سنندج توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت شده بود.
خانم مدرس گرجی پس از ۴۰ روز بازداشت در بند زنان زندان سنندج در تاریخ ۸ آبان با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.
اسفند ماه سال گذشته نیز این روزنامه‌نگار و فعال باسابقه و شناخته شده با حضور در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج مورد تفهیم اتهام جدید قرار گرفت و بازپرس پرونده میزان وثیقه‌ او برای تبدیل قرار بازداشت را به یک میلیارد تومان افزایش داده بود.
در این جلسه دادگاه اتهام او «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق تشکیل گروه غیرقانونی و عضویت در آن اعلام شد. این در حالی است که پیشتر اتهام او «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده بود.
ژینا مدرس گرجی  مجددا در روزهای گذشته از طرف دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به صورت کتبی و تلفنی احضار شده بود.


کارت

کارت