EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


دستگیری ۷۶ روزنامه‌نگار در اعتراضات اخیر؛ ۱۵ روزنامه‌نگار همچنان در زندان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

بر اساس گزارش‌های جمع‌آوری شده توسط فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، در پی اعتراضات گسترده پس از مرگ مشکوک مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تاکنون بیش از ۷۶ روزنامه‌نگار مجموعا چند ماه گذشته بازداشت شده‌اند.

براساس گزارش‌های جمع‌آوری شده توسط بخش فارسی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، از مجموع این ۷۶ روزنامه‌نگار تاکنون تنها ۶۲ نفر آنها آزاد شده‌اند.

همچنین از پیش از اعتراضات اخیر هم ۵ روزنامه‌نگار در زندان بودند که ۴ نفر آنها تا به امروز آزاد شده‌اند و یک نفر همچنان در زندان است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در ماه‌های گذشته با صدور بیانیه‌‌های متعدد از مقامات ایرانی خواست تا به دستگیری روزنامه‌نگاران پایان داده و روزنامه‌نگاران زندانی را سریعا آزاد کنند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در این رابطه گفت: «ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم که از پوشش اعتراضات ملی به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب رسانه‌ها استفاده نکنند. هر شهروند در ایران حق دارد بداند چه خبر است.»

آقای بلانگر همچنین افزود: «همکاران ما باید فورا آزاد شوند و اجازه گزارش آزادانه وقایع را داشته باشند»

دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت روزنامه‌نگاران ایرانی در زندان گفت: «ما یک بار دیگر خواستار آزادی فوری همه خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای هستیم که به‌طور ناعادلانه در ایران به دلیل انجام کارشان بازداشت شده‌اند.»

آقای بلانگر افزود: «ما به مقامات ایرانی یادآور می‌شویم که آزادی بیان حق بنیادین همه شهروندان ایرانی از جمله روزنامه‌نگاران است.»

 

آخرین لیست روزنامه‌نگاران بازداشتی از ابتدای شروع اعتراضات اخیر به قرار زیر است:

۱- نیلوفر حامدی، عکاس روزنامه‌نگار روزنامه شرق، زمان بازداشت روز ۳۱ شهریور ،محل بازداشت خانه‌اش در تهران

۲- الهه محمدی، روزنامه‌نگار روزنامه هم‌میهن، زمان بازداشت در روز ۱ مهرماه، محل بازداشت در خانه‌اش در تهران

۳- علیرضا جباری دارستانی، خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر، زمان بازداشت سوم مهر ماه، محل بازداشت تهران

۴ – ایمان به‌پسند، روزنامه‌نگار حق التحریر ، زمان بازداشت روز ۳۱ شهریور، محل بازداشت در خانه‌اش در تهران

۵- ویدا ربانی، روزنامه‌نگار حق ااتحریر، زمان بازداشت روز ۲ مهرماه، محل بازداشت در خانه‌اش در تهران

۶- ملیحه درکی، عکاس خبرنگار در شیراز، زمان بازداشت روز ۴ آبان‌ماه، محل بازداشت در اعتراضات در شهر آبادان

۷- فرزانه یحیی آبادی، خبرنگار محلی در آبادان، زمان بازداشت ۲۷ مهرماه، محل بازداشت در محل کارش.

۸- فرخنده آشوری، خبرنگار آزاد و خبرنگار سابق خبرگزاری فارس، زمان بازداشت ۲۵ مهرماه، محل بازداشت در شهر شیراز

۹- هاشم موذن زاده، فعال رسانه‌ای، زمان بازداشت سی ام شهریورماه، محل بازداشت در شهر تهران.

۱۰- زیبا امیدی‌فر، خبرنگار پایگاه خبری کردپرس، تاریخ بازداشت ۱۷ آذرماه، محل بازداشت شهر قروه.

۱۱- مارال دارآفرین، خبرنگار رسانه‌های محلی گیلان، تاریخ بازداشت دهم آبان‌ماه.

۱۲- ملیکا هاشمی، روزنامه‌نگار حق‌التحریر، زمان بازداشت شنبه ۱ بهمن در پی احضار به دادسرا.

۱۳- امیر مسکنی، سردبیر مجله سبزوار امروز، زمان بازداشت اول آذرماه در محل کارش در سبزوار.

۱۴- سیامند مهتدی، روزنامه‌نگار و نویسنده بوکانی، زمان بازداشت شنبه ۲۲ بهمن‌ماه توسط ماموران اداره اطلاعات در منزلش.

 

همچنین این پنج روزنامه‌نگار هم از پیش از شروع اعتراضات سراسری اخیر در زندان بوده‌اند.

۱۵- مرتضی‌ حق‌بیان، روزنامه‌نگار کرد از ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ جهت سپری نمودن دوران محکومیت ۲ سال و ۶ ماهه خود با به زندان مرکزی سنندج منتقل گردید.

 

 

روزنامه‌نگاران زیر هم پس از دستگیری در اعتراضات اخیر ایران آزاد شده‌اند:

۱- خسرو کردپور، مسئول آژانس خبری موکریان، زمان بازداشت روز ۲۹ شهریور، محل بازداشت در خیابان‌های شهر بوکان

۲- بتول بلالی، خبرنگار محلی سیرجان در استان کرمان که در تاریخ ۳۱ شهریورماه در سیرجان بازداشت شده بود، روز شنبه ۹ مهرماه با قید وثیقه از زندان آزاد شد.

۳- شهرام آزموده، سردبیر نشریه تالش هم که در نهم مهرماه در منزلش در شهر هشتپر استان گیلان با وجود بیماری قلبی بازداشت شده بود، روز دوشنبه ۱۱ مهرماه با قید وثیقه از زندان آزاد شد.

۴- صفیه قره‌باغی، روزنامه‌نگار حق‌التحریر که ۹ مهرماه در زنجان بازداشت شده بود ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱ با تودیع قرار وثیقه موقتا آزاد شد.

۵- علی سالم، روزنامه‌نگار گروه اندیشه روزنامه شرق که در ۱۱ مهرماه بازداشت شده بود بیست و یکم مهرماه به قید وثیقه آزاد شده است.

۶- البرز نظامی، خبرنگار گروه باشگاه‌ اقتصاددانان روزنامه دنیای‌ اقتصاد که در روز دهم مهرماه در محل کارش در دفتر روزنامه بازداشت شده بود یک روز بعد یازدهم مهر با قرار وثیقه آزاد شده است.

۷- احمدی حلبی‌ساز، عکاس خبرنگار که در روز ۳ مهرماه در محل کارش در تهران بازداشت بود با قرار وثیقه در ۱۴ مهرماه موقتا آزاد شده است.

۸- بهار اصلانی، عکاس و فعال حقوق زنان که روز دوشنبه ۴ مهر در منزل شخصی خود در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، ده روز بعد  با قرار وثیقه آزاد شده است.

۹- فاطمه رجبی، روزنامه‌نگار روزنامه هفت صبح و پایگاه خبری بورسان که در روز ۳۱ شهریور در خانه‌اش در تهران بازداشت شده بود، ۲۷مهرماه و  با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است.

۱۰- فردین کمانگر، روزنامه‌نگار با سابقه کرد و مدیر سابق خانه‌ مطبوعات که در روز ۱۴ مهرماه، در خانه‌اش در شهر سنندج. بازداشت شده بود، در ۱۷ مهرماه آزاد شده است.

۱۱-جبار دستباز، خبرنگار سایت رووداو که ۳ مهرماه در دیواندره بازداشت شده بود، روز ۲۴ مهرماه آزاد شده است.

۱۲-سمیرا علی نژاد، خبرنگار محلی سیرجان که در ۳۱ شهریورماه در شهر سیرجان بازداشت شده بود روز ۲۰ مهرماه با قرار وثیقه آزاد شده است.

۱۳- مریم مزروعی، عکاس خبرنگار که در سیزدهم مهرماه در تهران بازداشت شده بود روز دوم آبان ماه  آزاد شده است.

۱۴- کیانوش سنجری، روزنامه‌نگار آزاد، زمان بازداشت ۲۲ آبان‌ماه، بازداشت پس از احضار به دادسرا و چهارشنبه ۲۵ آبان آزاد شد.

۱۵- سیاوش سلیمانی، روزنامه‌نگار پیشکوست، زمان بازداشت ۹ مهرماه، محل بازداشت شهر ارومیه. وی روز ۲۳ آبان آزاد شد.

۱۶- وحید شمس‌الدین نژاد، روزنامه‌نگار شبکه آرته فرانسه در تاریخ ۲۸ سپتامبر در سفر به شهر سقز زادگاه مهسا امینی برای تهیه گزارش، دستگیر شده و در اوین زندانی شد. در سه‌شنبه ۱ آذر با قرار وثیقه آزاد شد .

۱۷- نوید جمشیدی، سردبیر وب‌سایت آسیا‌نیوز، زمان بازداشت ۲ مهرماه، محل بازداشت نیمه‌شب در خانه‌اش در تهران، چهارشنبه ۲ آذرماه با قرار وثیقه آزاد شد.

۱۸- پژمان راهبر، روزنامه‌نگار ورزشی و سردبیر ورزش سه، زمان بازداشت سوم آذرماه به مدت چند ساعت.

۱۹- مجتبی رحیمی، روزنامه‌نگار حق التحریر ، زمان بازداشت روز ۱ مهرماه، محل بازداشت در خانه‌اش در قزوین، آزادی چهارشنبه ۲ آذرماه با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان چوبیندر قزوین.

۲۰- محمد رمضانی، عکاس ایسنا در خواف، زمان بازداشت ۲۰ مهرماه، وی روز ۲ آذر با قید وثیقه آزاد شد.

۲۱- سامان غزالی، روزنامه نگار آزاد و فعال محیط زیست، زمان بازداشت روز ۳ مهر، محل بازداشت در مهاباد وی روز ۲ آذر با قید وثیقه آزاد شد.

۲۲- سمیه مسرور، خبرنگار خبرگزاری ایلنا، زمان بازداشت ۱۶ مهرماه، محل بازداشت در شهر اصفهان، آزادی پس از چند روز.

۲۳- وحید شادمان، عکاس خبری روز پنجم آبان‌ماه در قصرشیرین بازداشت و چند روز بعد به قید وثیقه آزاد شد.

۲۴- نسترن فرخه، روزنامه‌نگار شاغل در روزنامه شرق، زمان بازداشت ۶ آذرماه، محل بازداشت در منزل شخصی، آزادی با قید وثیقه در ۱۴ آذر ماه.

۲۵- مهدی امیرپور، روزنامه‌نگار ورزشی، زمان بازداشت ۶ آذرماه توسط وزارت اطلاعات، محل بازداشت در منزل شخصی‌اش، آزادی با قید وثیقه در ۱۵ آذر ماه.

۲۶- عادل کریمی، عکاس مطبوعاتی پایگاه خبری هاژه کردستان، زمان بازداشت ۱۹ مهرماه در مهاباد، محل بازداشت منزل شخصی، آزادی ۱۳ آذرماه با قید وثیقه.

۲۷- فرشید قربان‌پور، روزنامه‌نگار حوزه ادبی و مسئول صفحه ادبیات روزنامه هفت صبح، زمان بازداشت یکشنبه ۳ مهرماه، محل بازداشت شهر تهران، آزادی ۱۶ آذر ماه با قید وثیقه.

۲۸- سعیده فتحی، روزنامه‌نگار ورزشی، زمان بازداشت یکشنبه ۲۴ مهرماه، محل بازداشت در منزلش در تهران، آزادی ۱۸ آذر با قید وثیقه.

۲۹- یغما فخشامی، روزنامه‌نگار حق‌التحریر، زمان بازداشت ۱۱ آبان، بازداشت پس از حضور در دفتر پیگیری وزارت اطلاعات و انتقال به زندان اوین، آزادی شنبه ۱۹ آذر با قید وثیقه.

۳۰- حسین اسماعیلی، عکاس خبری در سبزوار، زمان بازداشت ۲۰ مهرماه، آزادی ۲۱ آذر با قید وثیقه.

۳۱- رضا اسدآبادی، خبرنگار حوزه کارگری ایلنا، زمان بازداشت ۲ آذر توسط اطلاعات سپاه در منزل شخصی، آزادی ۶ دی‌ماه با قرار وثیقه.

۳۲- علیرضا خوشبخت، روزنامه‌نگار حق التحریر، زمان بازداشت در روز ۱ مهرماه، محل بازداشت در خیابان‌های تهران، آزادی ۴ دی‌ماه با قید وثیقه.

۳۳- مرضیه امیری، روزنامه‌نگار روزنامه شرق، زمان بازداشت ۹ آبان ماه، محل بازداشت نامعلوم، تاریخ آزادی ۲۶ آذرماه با قید وثیقه.

۳۴- مریم وحیدیان، روزنامه‌نگار حوزه کارگری خبرگزاری ایلنا، زمان بازداشت ۶ آذر، محل بازداشت مراسم تولد این روزنامه‌نگار.

۳۵- یلدا معیری، عکاس خبری در حین فعالیت رسانه‌ای در روز بازداشت ۳۰ شهریور و به زندان قرچک ورامین منتقل شد، آزادی ۲۹ آذر با قید وثیقه.

۳۶- روح‌الله زرین، روزنامه‌نگار آزاد در کردستان، تاریخ بازداشت ۱۵ دی‌ماه، آزادی ۱۸ دی‌ماه با قید وثیقه.

۳۷- نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار در دیده‌بان ایران و رویداد۲۴، زمان بازداشت ۸ آبان، محل بازداشت در خانه یکی از دوستانش در تهران، آزادی ۱۹ دی با قرار وثیقه.

۳۸- مهدی بیک، دبیر سرویس سیاسی روزنامه اعتماد، تاریخ بازداشت ۱۵ دی‌ماه در منزلش در تهران، آزادی ۲۰ دی‌ماه با قرار وثیقه.

۳۹- مریم قناد، روزنامه‌نگار و خبرنگار چندرسانه‌ای خبرگزاری ایرنا، تاریخ بازداشت ۲۰ آذرماه در تهران، آزادی ۲۱ دی با قرار وثیقه.

۴۰- امید طحان بیدهندی، خبرنگار آزاد و سابق خبرگزاری مهر، زمان بازداشت ۱۲ مهرماه، محل بازداشت در شهر تهران، آزادی ۲۱ دی با قید وثیقه.

۴۱- مهرنوش طافیان، خبرنگار محلی در خوزستان، زمان بازداشت ۶ مهرماه، محل بازداشت شهر اهواز، آزادی ۲۲ دی ماه پس از پایان محکومیت.

۴۲- میلاد علوی، روزنامه‌نگار و خبرنگار روزنامه شرق، تاریخ بازداشت ۱۱ دی‌ماه در دادسرای اوین، آزادی ۲۶ دی با قید وثیقه.

۴۳- روح الله نخعی، روزنامه‌نگار حق التحریر، زمان بازداشت در روز ۱ مهرماه، محل بازداشت در خیابان‌های تهران، آزادی ۲۶ دی ماه با قرار وثیقه.

۴۴- پیام خدابنده‌لو، روزنامه‌نگار و خبرنگار تارنمای سینمافا، زمان بازداشت ۳۰ شهریورماه در منزلش در همدان، آزادی ۱۶ مهرماه با قید وثیقه.

۴۵- امید هرمزی، روزنامه‌نگار ورزشی، تاریخ بازداشت شنبه ۱۴ آبان‌ماه، محل بازداشت در محل کار، آزادی سوم بهمن با قرار وثیقه.

۴۶- ماندانا صادقی، روزنامه‌نگار در آبادان، زمان بازداشت ۲۷ مهرماه، محل بازداشت به همراه همسرش در منزل شخصی.

۴۷- فهیمه نظری، روزنامه‌نگار سایت انتخاب، زمان بازداشت یک‌شنبه ۲۲ آبان، بازداشت در محل کارش در تهران.

۴۸- نسرین حسنی، خبرنگار روزنامه محلی اتفاقیه، زمان بازداشت ۸مهرماه، محل بازداشت در شهر بجنورد.

۴۹- مهدی قدیمی، روزنامه‌نگار آزاد و خبرنگار سابق اعتمادآنلاین، تاریخ بازداشت ۱۱ دی‌ماه در فردیس کرج، آزادی ۹ بهمن ماه با قید وثیقه.

۵۰- سجاد رحمانی، روزنامه‌نگار محلی در استان گیلان، زمان بازداشت پیش از سه‌شنبه ۸ آذر، محل بازداشت شهرستان ماسال در استان گیلان، آزادی ۲۲ آذرماه به قید وثیقه.

۵۱- میلاد بیدریغ، روزنامه‌نگار گیلانی و مسول رسانه اتاق خبر ماسال، تاریخ دقیق بازداشت و آزادی وی مشخص نیست.

۵۲- اسماعیل خصری، روزنامه‌نگار در وب‌سایت‌های محلی کردستان، تاریخ بازداشت ۲۱ آبان ماه، محل بازداشت ارومیه، آزادی ۱۵ دی‌ماه به قید وثیقه.

۵۳- نسیم سلطان بیگی، روزنامه‌نگار حق التحریر، تاریخ بازداشت ۲۲ دی ماه در فرودگاه امام خمینی، آزادی با قرار وثیقه در ۱۷ بهمن.

۵۴- آریا جعفری، عکاس خبرگزاری ایسنا اصفهان، زمان بازداشت یکشنبه ۳ مهرماه، محل بازداشت شهر اصفهان، آزادی ۱۷ بهمن با قید وثیقه.

۵۵- سعیده شفیعی، روزنامه‌نگار آزاد، زمان بازداشت دوم بهمن ماه در منزلش در تهران، آزادی ۱۸ بهمن با قید وثیقه.

۵۶- احسان پیربرناش، روزنامه‌نگار ورزشی و طنزنویس، زمان بازداشت هفته اول آبان‌ماه، محل بازداشت در تهران، آزادی ۱۹ بهمن ماه.

۵۷- کامیار فکور، خبرنگار خبرآنلاین، زمان بازداشت ۱۵ آبان در تهران، آزادی ۱۹ بهمن از زندان اوین.

۵۸- رها عسکری‌زاده، روزنامه‌نگار و عکاس حوزه زنان، زمان بازداشت ۱۲ شهریور، آزادی ۲۰ بهمن ماه.

۵۹- الناز محمدی، روزنامه‌نگار و دبیر سرویس اجتماعی روزنامه هم‌میهن، زمان بازداشت ۱۶ بهمن‌ماه پس از احضار به دادسرای اوین٬ آزادی ۲۳ بهمن با قرار وثیقه.

۶۰- مسعود کردپور، مسئول آژانس خبری موکریان، زمان بازداشت روز ۲۹ شهریور، محل بازداشت در خیابان‌های شهربوکان، آزادی ۲۵ بهمن.

۶۱- مهرنوش زارعی هنزکی، روزنامه‌نگار، زمان بازداشت دوم بهمن ماه در منزلش.

۶۲- احمد غلامی مهرآبادی، گرافیست مطبوعات، بازداشت ۱۴ آذرماه، آزادی ۱۳ بهمن با قید وثیقه.


کارت

کارت