EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


انتساب اتهامات جدید به احسان پیربرناش
یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱

سه روز پس از اعلام رای بدوی اتهامات انتسابی احسان پیربرناش، روزنامه‌نگار ورزشی‌نویس که در زندان قائمشهر بسر می‌برد، همسر وی در گفتگویی از جزئیات این رای و اتهامات پرده برداشت.

روز شنبه ۲۴ دی‌ماه بهناز میرمطهریان همسر این روزنامه‌نگار در گفتگویی با روزنامه شرق ضمن انتقاد از عدم ایجاد شرایط آزادی احسان پیربرناش، حکم صادره برای وی را «سختگیرانه» توصیف کرد.

به گفته خانم میرمطهریان  «تحریک و اغوای مردم به جنگ و خونریزی با تشکیل دسته و گروه» اتهامی است که منجر به صدورحکم اشد، یعنی ده سال زندان را برای احسان پیربرناش شده و اتهاماتی نظیر «توهین به مقدسات»، «جرائم رایانه‌ای» و «تبلیغ علیه نظام» وجود دارد که برای آنها هم به ترتیب به پنج، دو و یک سال زندان محکوم شده است.

بهناز میرمطهریان همچنین در ادامه گفتگوی خود از انتقال همسرش از روز هجدهم آبان‌ماه به زندان قائمشهر و دوبار حمله عصبی خبرداد که به گفته او حتی پزشک معتمد زندان هم در نامه‌ای اعلام کرده احسان تحمل زندان را ندارد.

احسان پیربرناش خبرنگار و سردبیر سایت بانک ورزش، در پنجم آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان منتقل شد.

گفتنی است بر اساس آمار فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از آغاز اعتراضات سراسری در ایران پس از مرگ مشکوک مهسا امینی تاکنون بیش از ۶۶ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تاکنون در بیانیه‌های متعدد خواستار آزادی همه روزنامه‌نگاران در بند شده است.

 

 


کارت

کارت