EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


گزارشی از ۲۲ سال محاکمه قاتلان یک روزنامه‌نگار شناخته شده صرب
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱

اسلاوکو چوروییا، روزنامه‌نگار با سابقه صرب و بنیانگذار سه روزنامه، در روز ۱۱ آوریل ۱۹۹۹ در بلگراد، پایتخت صربستان  کشته شد. در مجموع ۱۷ گلوله به چوروییا شلیک شده بود.

این قتل همزمان با بمباران یوگسلاوی توسط نیروهای ناتو رخ داد. شش روز قبل از ترور، روزنامه دولتی پولیتیکا اکسپرس در مقاله‌ای دروغین، چوروییا را خائن معرفی کرد و او را متهم کرده بود که از غرب خواسته صربستان را بمباران کند.

پس از سرنگونی رژیم میلوشویچ، اطلاعاتی محرمانه از این پرونده منتشر شد که چوروییا توسط نیروهای امنیتی تحت نظر بوده است.

همه چیز کاملاً روشن است؛ هم انگیزه و هم پس زمینه قتل. با این حال، حتی پس از ۲۳ سال، مبارزه برای مجازات عاملان این جنایت هنوز به پایان نرسیده است.

هشت سال از صدور کیفرخواست و شروع محاکمه می‌گذرد. مبارزه برای اجرای عدالت تبدیل به دهه‌ها رنج و عذاب برای خانواده و دوستان چوروییا شده است.

این محاکمه به مبارزه‌ای نمادین برای مجازات جنایات علیه روزنامه‌نگاران تبدیل شده است.

جامعه رسانه‌ای صربستان امیدوار است، دادگاه تصمیمی قاطع در مورد این پرونده بگیرد و نشان دهد که جامعه رسانه‌ای صربستان قدرت مقابله با دشوارترین موضوعات را دارد.

وران ماتیچ، رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص این پرونده در این خصوص گفت: «امیدوارم این اقدام به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از جنایت‌های دیگر علیه جامعه روزنامه‌نگاران صربستان عمل کند.»

ماتیچ برای سال‌ها، بارها به مقامات یادآوری کرد که می‌توان با ایجاد کمیسیونی با حمایت دولت صربستان برای بررسی قتل‌های روزنامه‌نگاران جلوی مصونیت از مجازات را گرفت.

در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۴، پلیس صربستان دو مظنون در پرونده قتل چوروییا را دستگیر کرد که هر دو قبلاً در اداره دوم سرویس امنیت دولتی(SDB) کار می‌کردند.

در طول محاکمه، بیش از ۶۰ نفر از اعضای سرویس مخفی و پلیس حاضر شدند. بیشتر این افراد با پاسخ‌هایی هماهنگ با بیان اینکه زمان زیادی گذشته است و آنها چیزی به یاد نمی‌آورند، از پاسخ طفره می‌رفتند.

اولین حکم برای قتل چوروییا در ۵ آوریل ۲۰۱۹ که ۲۰ سال پس از جنایت است، صادر شد. سال بعد دادگاه تجدیدنظر این حکم را لغو کرد. در دسامبر ۲۰۲۱، حکم دوم صادر شد.

دادگاه عالی بلگراد این بار چهار متهم را در قتل اسلاوکو چوروییا مجرم شناخت و آنها را مجموعاً به ۱۰۰ سال زندان محکوم کرد. با این حال، به گفته هیئت قضایی، دستور دهنده قتل این روزنامه‌نگار همچنان ناشناس باقی مانده است.

این مقاله توسط روزنامه نگار تحقیقی یلنا پتکوویچ(Jelena L. Petković) نوشته شده است. او سال‌هاست که درباره کشتار و ناپدید شدن روزنامه‌نگاران در کوزوو تحقیق می‌کند.


کارت

کارت