EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


رایزنی‌ها‌ی منطقه‌ای در بیروت درباره آزادی رسانه‌ها در خاورمیانه
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱

دفتر منطقه‌ای کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در خاورمیانه و شمال آفریقا، با همکاری فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ)، نشستی را درباره آزادی رسانه‌ها در جهان عرب و خاورمیانه، در ۱۶ و ۱۷ نوامبر در بیروت برگزار کرد.

در این نشست روزنامه‌نگاران، کارشناسان رسانه، نمایندگان اتحادیه‌های روزنامه‌نگاران، جامعه مدنی، سازمان‌های حقوق بشری و اعضای کمیته اجرایی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گرد هم آمدند تا در مورد مهم‌ترین تهدیدات آزادی مطبوعات و چالش‌های پیش روی بخش رسانه‌ها و همچنین فرصت‌ها در این حوزه تبادل نظر کنند.

این نشست تلاشی برای تشخیص دلایل ادامه محدودیت‌ها بر رسانه‌ها و نهادهای مطبوعاتی و افزایش تعداد مقررات سرکوبگرانه، از جمله مجازات زندان برای خبرنگاران در خاورمیانه و جهان عرب بود.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعلام کرد: «یکی از چالش‌های خبرنگاران در این منطقه، فقدان اراده سیاسی از سوی دولت‌های منطقه برای اتخاذ یک سیستم نظارتی است که آزادی و ایمنی روزنامه‌نگاران را تضمین می‌کند و امکان ظهور و شکوفایی روزنامه‌نگاری مستقل را فراهم می‌کند. البته دستیابی به این هدف مستلزم همکاری بین خبرنگاران و سازمان‌های مختلف دیگر در سطح ملی و منطقه‌ای است.»


کارت

کارت