روزنامه‌نگاران زندانی

کارت
کارت

کانال تلگرام


آخرین مطالب
 • درخواست ۱۶ نهاد بین‌المللی از دولت ترکیه برای آزادی روزنامه‌نگاران در پی شیوع کرونا
 • نخستین واکنش انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به منع انتشار نشریات:‌ این تصمیم ضربه به نهاد مطبوعات است
 • ستاد مقابله با کرونا در ایران انتشار نشریات کاغذی را به صورت نامحدود ممنوع کرد
 • توصیه‌های امنیتی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برای رسانه‌ها در بحران کرونا
 • نامه سرگشاده سازمان‌های بین‌المللی به رهبران اتحادیه اروپا؛ ضرورت آزادی مطبوعات در بحران شیوع کرونا
 • اخراج اتباع چین از رسانه‌های آمریکایی در پکن
 • هشدار رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران درباره عواقب بحران کرونا برای روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها
 • روزنامه‌‌نگار سرشناس ایتالیایی از سوی گروه‌های نئونازی تهدید به مرگ شد
 • خاموشی اینترنت در کشمیر؛ محرومیت ۸ میلیون نفر از حق سلامت در بحران کروناویروس
 • محکومیت چهار خبرنگار در شاهرود در پی انتشار گزارش انتقادی درباره عملکرد مقام‌های شهرستانی • از آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاری مستقل در ایران حمایت کنید

  اعتراض شدید فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به موج اخیر برخوردها با فعالان رسانه‌ای در ایران

  دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ | اخبار - بیانیه‌ها - تیتر یک - قضایی

  فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) به همراه عضو وابسته خود انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران(AoIJ) دستگیری‌ سه روزنامه‌نگار در یک هفته را به شدت محکوم می‌کنند.

  در حالی که به انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه در ایران نزدیک می‌شویم، موج جدید برخورد با روزنامه‌نگاران در ایران آغاز شده و سرکوب رسانه‌ها و دستگیری فعالان رسانه ای رو به افزایش نهاده است. مراد ثقفی، هنگامه شهیدی و احسان مازندرانی در هفته گذشته در این موج جدید بازداشت شده‌اند.

  براساس گزارش‌ها از ایران مراد ثقفی روزنامه‌نگار و مدیرمسول مجله گفت‌وگو روز ۲۵ اسفند در محل سکونت‌ خود بازداشت شده است. این روزنامه‌نگار تا امروز تنها یک تماس تلفنی با خانواده‌ داشته و مدت زمان بازداشت وی نامشخص است، همچنین تا این لحظه دلیل بازداشت مراد ثقفی و اتهامات وی مشخص نیست.

  همچنین هنگامه شهیدی نیز در ۱۹ اسفند در شهر مشهد توسط دادسرای فرهنگ و رسانه و احسان مازندرانی در ۲۲ اسفند در مقابل منزلش در حالیکه توسط ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران مورد ضرب و شتم قرار گرفت بازداشت شدند. این دو روزنامه‌نگار به علت بیماری در وضعیت جسمانی مناسبی به سر نمی‌برند.

  در ادامه سرکوب رسانه‌ها، دادسرای فرهنگ و رسانه همچنین اقدام به بازداشت حدود ۱۰ نفر از ادمین‌های کانال‌های خبری و اطلاع رسانی در نرم‌افزار تلگرام – که براساس گزارش‌ها توسط جمع کثیری از مردم ایران برای انتشار اطلاعات استفاده می‌شود و تا امروز توسط مقامات ایرانی مسدود نشده –  کرده است. محل بازداشت و اتهامات این افراد هنوز مشخص نشده است و کانال‌های خبری آنان نیز پس از دستگیری یا تغییر نام پیدا کرده و یا حذف شده است.

  فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برخوردهای اخیر علیه آزادی رسانه‌ها در ایران را همانند اتفاقات سال ۱۳۸۸ و انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری و انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد می‌داند که در پی آن ناآرامی‌هایی را در کشور ایجاد نمود، در آن زمان حکومت ایران جنگ تمام عیاری را بر علیه روزنامه‌نگاری به اجرا درآورد و روزنامه‌نگاران برجسته زیادی را بازداشت کرد و تعداد زیادی از وب‌سایت را نیز مسدود نمود.

  آنتونی بلانژه دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: «ما به شدت از دستگیری همکارانمان در ایران و برخوردهای صورت گرفته با شهروند روزنامه‌نگاران در شبکه‌های اجتماعی که دیدگاه‌ها و نظراتشان را منتشر می‌کنند محکوم می‌کنیم».
  وی ادامه داد: «متاسفانه این روش حکومت ایران به روشی متداول در آستانه انتخابات‌ها تبدیل شده تا انتشار اطلاعات در عرصه عمومی را متوقف کنند».
  دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران افزود: «آزادی بیان سنگ زیرین هر نظام دمکراتیکی است و روزنامه‌نگاران باید بتوانند بدون ترس و ارعاب فعالیت کنند و شهروندان بتوانند به تمامی اطلاعات و اخبار آزادانه دسترسی داشته باشند خصوصا پیش از برگزاری انتخابات».  مطالب مرتبط  # اعتصاب غذای مجدد احسان مازندرانی در زندان
  # احسان مازندرانی
  # اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به ادامه بازداشت ساسان آقایی و یغما فخشامی
  # دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: غفلت صورت گرفته در خصوص علیرضا رجایی مصداق نقض شدید حقوق بشر است
  # ابراز نگرانی درخصوص وضعیت جسمانی احسان مازندرانی
  # توضیحات سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده روزنامه‌نگاران زندانی
  # وخامت وضعیت جسمانی احسان مازندرانی در زندان اوین
  # اخراج ملیحه حسینی به‌فاصله چند روز پس از دستگیری همسرش