EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


۱۶۰ مورد نقض حقوق روزنامه‌نگاران در بلاروس
یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

هم‌زمان با اعتراض‌های مربوط به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس گزارشی از ۱۶۰ مورد نقض فاحش حقوق روزنامه‌نگاران در کارزار انتخابات ارائه کرده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در همبستگی با اعضای خود در بلاروس از مقام‌های این کشور خواسته است تا روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کرده و به سرکوب گسترده رسانه‌ها پایان دهند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ)، در این زمینه گفت: «ما در کنار انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس ایستاده‌ایم و از فراخوان این انجمن برای جلوگیری از نقض حقوق کارکنان رسانه و توقف خشونت علیه روزنامه‌نگاران حمایت می‌کنیم.»

همچنین بلانگر از مقام‌های دولتی خواست تا متخلفان را شناسایی کرده، آن‌ها را پاسخگو کند.

به گزارش انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس فشارهای دولت بر رسانه‌ها با آغاز کارزار انتخابات ریاست جمهوری در ۱۹ اردیبهشت سال جاری شدت گرفته و در مراحل پایانی انتخابات و بعد از اعلام نتیجه بحث‌برانگیز شده است.

به گفته انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس، مقام‌های اجرای قانون ۶۵ خبرنگار را در کارزار انتخاباتی دستگیر کرده‌اند و در حال حاضر بسیاری از روزنامه‌نگاران با اتهام‌های توهین‌آمیز برای گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت در زندان به سر می‌برند.

همچنین حداقل هفت روزنامه‌نگار از سوی پلیس به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح شده‌اند.

فدراسیون‌های بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران برای حمایت از کارمندان رسانه‌های بلاروس کارزاری راه‌اندازی کرده‌اند که موجی از همبستگی در بین اتحادیه‌های روزنامه‌نگاران در سراسر جهان به وجود آورده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.


کارت

کارت

حمایت مالـیاز آزادی مطبوعات
و روزنامه‌نگاری مستقل در ایران
حمایت کنید