روزنامه‌نگاران زندانی

کارت
کارت

کانال تلگرام


آخرین مطالب
 • درخواست رسانه‌های بین‌المللی از سازمان ملل برای تنظیم کنوانسیون امنیت روزنامه‌نگاران
 • درخواست فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از دولت حماس برای توقف تهدید روزنامه‌نگاران
 • انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در دعاوی روزنامه‌نگاران حکمیت می‌کند
 • حکومت هر چه عاجل عاملین حمله به سلطان محمود خیرخواه را دستگیر نماید
 • استقبال فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از رأی پارلمان اروپا به توقف آزار روزنامه‌نگارانِ بی‌بی‌سی فارسی
 • فدراسیون‌های بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران خواستار تصویب دستورالعمل کپی‌رایت شدند
 • پایان مهلت ارسال تقاضا برای کارت بین‌المللی خبرنگاری
 • هشدار نسبت به احتمال تعطیلی رسانه‌ها و بیکار شدن روزنامه‌نگاران در سال ۱۳۹۸
 • فراخوان فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برای حضور بیشتر زنان در رسانه‌ها و اتحادیه‌ها
 • اولریکا هیلرت: اگر زنان و مردان برابر باشند، روزنامه‌نگاری بهتری خواهیم‌داشت • از آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاری مستقل در ایران حمایت کنید

  اولریکا هیلرت: اگر زنان و مردان برابر باشند، روزنامه‌نگاری بهتری خواهیم‌داشت

  جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ | بین‌الملل

  اولریکا هیلرت، گویندۀ رادیو، که در سال ۲۰۱۴ عضو هیأت‌مدیرۀ اتحادیه روزنامه‌نگاران سوئد شد، از اول فوریۀ امسال به عنوان رئیس اتحادیۀ روزنامه‌نگاران سوئد انتخاب‌شده‌است.

  وی در مصاحبه‌ای دربارۀ تعدادی از مسائل پیرامون وضعیت زنان در رسانه‌ها نظرات خود را بیانکرده‌است.

  هیلرت، در پاسخ به سوالی دربارۀ وضعیتِ فعلی زنان در رسانه‌های سوئد گفت: «در این کشور، قطعا وضعیتِ روزنامه‌نگاران از خیلی از دیگر کشورها بهتر است، اما مطلوب نیست».

  وی افزود: «در این‌رسانه‌ها زنان نیمی از جمعیّت روزنامه‌نگاران هستند، اما اگر به رده‌های بالای شغلی نگاه کنید، زنانِ زیادی در آنها حاضر نیستند».

  رئیسِ اتحادیۀ روزنامه‌نگارانِ سوئد دربارۀ عواقب این وضعیت توضیح‌داد: «من فکر می‌کنم در نهایت اگر مردان و زنان حتی در رده‌های بالا برابر باشند، روزنامه‌نگاریِ بهتری خواهیم‌داشت. این امر، همچنین به شرایطِ کاری بهتری منجر می‌شود، چرا که حضور زنان در رده‌های بالا موجب ایجادِ چشم‌اندازهای متفاوتی می‌شود».

  این روزنامه‌نگار در مورد تجربۀ شخصی خود در موضوعِ پیشرفت شغلی و سختی‌های ناشی از جنسیت گفت: «من با چالش‌هایی روبرو بوده‌ام، اما خیلی بزرگ نبوده‌اند».

  هیلرت اضافه‌کرد: «وقتی به عنوان یک گزارشگرِ رسانه کار می‌کردم، همکاران مردی داشتم که با تجربۀ کمتر حقوقی بیشتر از من دریافت می‌کردند. من به‌صورت قاطع نمی‌توانم بگویم که این ناشی از تبعیض بود، اما احتمالاً بوده‌است؛ چراکه تجربیات مردان با احترام و ارزش‌گذاری بیشتری روبرو می‌شود».

  وی در مورد راه‌حل تغییرِ این وضعیت گفت: «این موضوع باید در راسِ دستورِ کار اتحادیه‌های روزنامه‌نگاری قرار گیرد و برای کارفرمایان فشار گذاشته‌شود، چرا که هم موضوع حقوق‌بشری است و هم فواید اقتصادی دارد».

  هیلرت در مورد اقدامات اتحادیۀ روزنامه‌نگاران سوئد در این زمینه توضیح‌داد: «ما کارهای بسیاری انجام داده‌ایم، از جمله برگزاری واحدهای آموزشی برای اعضا، آموزش در مورد قوانین تبعیض آمیز سوئد، و همچنین ایجاد قوانینی که حضور یک نفر مسئول برای پاسخگویی به موضوعات پیرامون برابری و جنسیت الزامی می‌کند».

  وی در بخشی دیگر از مصاحبه‌اش در مورد نقشِ مردان در ایجاد تغییر بیان کرد که مردان مسئولیت بزرگی دارند، و گفت: «آنها باید آگاه باشند که به خاطر مرد بودن دارای جایگاه و امتیازات ویژه‌ای هستند، نه به‌خاطر تجربه و ویژگی‌های شخصی».

  هیلرت در پایان تصریح‌کرد: «شروع کار بر روی برابریِ جنسیتی خود باعث می‌شود که چشمان ما به روی سایر تبعیض‌ها و اختلافات هم باز شود».  

  متن کامل این گفت و گو را اینجا بخوانید.  مطالب مرتبط