روزنامه‌نگاران زندانی

کارت
کارت

کانال تلگرام


آخرین مطالب
 • روزنامه‌نگار ایرلندی به ضرب گلوله در تظاهرات کشته شد
 • دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی برگزار شد
 • درخواست فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از ترکیه برای پایان دادن به تهدید قضائی روزنامه‌نگاران
 • انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران حقوق روزنامه‌نگاران اخراج شده همشهری را پیگیری می‌کند
 • ابراز نگرانی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نسبت به اخراج دو روزنامه‌نگار از رادیوفردا
 • فراخوان آخرین دوره صدور کارت خبرنگاری بین‌المللی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران
 • رونمایی از ابزار ایمنی جدید برای نهادهای خبری
 • درخواست اتحادیه‌های روزنامه‌نگاران عرب از رهبران دولت‌ها برای احترام به آزادی و استقلال رسانه‌ها
 • دولت پاکستان فعالیت روزنامه‌نگاران در شبکه‌های مجازی را کنترل می‌کند
 • درخواست رسانه‌های بین‌المللی از سازمان ملل برای تنظیم کنوانسیون امنیت روزنامه‌نگاران • از آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاری مستقل در ایران حمایت کنید

  اعتصاب خبرنگاران نسبت به پوشش خبری اداره محلی در دایکندی افغانستان

  سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ | افغانستان

  خبرنگاران محلی در دایکندی افغانستان می‌گویند که به دلیل توهین و تحقیر یکی از همکاران‌شان از سوی سرپرست اداره ثبت احوال و نفوس این منطقه و ادامه روند محدودیت در دسترسی به اطلاعات، پوشش خبری اداره محلی را تحریم کرده‌اند.

  خبرنگاران معترض امروز در یک نشست خبری در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی موضع خود را در این زمینه اعلام کردند.

  جاوید جویا، خبرنگار رادیو و تلویزیون راه فردا و خبرنگار رادیو محلی نسیم در این نشست خبری گفت:” روز گذشته برای تهیه گزارش به اداره ثبت و احوال نفوس ولایت رفته بودم و به محض ورود به دفتر حفیظ الله واردات، سرپرست این اداره، نامبرده با الفاظ تند گفت که شما خبرنگاران دیوانه و مست هستید.”

  جویا افزود که این مسؤل دولتی با بیان این که رسانه چیست، دسترسی به اطلاعات و قانون چیست، او را از شعبه خود بیرون می‌کند.

  رضا واحدی مدیر مسؤل رادیو نسیم گفت:” ما بارها به ریاست اطلاعات و فرهنگ مکتوب فرستادیم که خبرنگاران به اطلاعات دسترسی ندارند اما آن اداره در راستای بهبود وضعیت هیچ اقدامی را انجام نداده است.”

  وی با متهم کردن مسولان ارشد منطقه دایکندی به بی‌کفایتی، گفت که والی بارها گفته است که ادارات محلی باید در اسرع وقت اطلاعات مورد درخواست رسانه ها را ارایه کنند اما نتوانسته است این دستور العمل را اجرایی کنند.

  سید محمد انور شهاب، مدیر مسؤل رادیو دایکندی گفت که تا زمانی که اداره محلی به این قضیه به طور جدی رسیدگی و در راستای تسهیل دسترسی خبرنگاران به اطلاعات به صورت اساسی اقدام نکند، رسانه های دایکندی خبرهای اداره محلی را پوشش نخواهند داد و آن را تحریم می کنند.

  وی گفت که نگرانی خبرنگاران به محدودیت در دسترسی به اطلاعات محدود نیست و جامعه رسانه ای دایکندی از نهادهای عدلی و قضایی ولایت نیز به دلیل این که تا اکنون به چندین مورد خشونت، تهدید و فشار زورمندان علیه خبرنگاران رسیدگی نکرده اند، نیز شاکی هستند.

  رئیس اداره ثبت احوال و نفوس دایکندی و اداره محلی تا اکنون در این زمینه واکنش نشان نداده اند.

  مرکز خبرنگاران افغانستان، برخورد توهین آمیز با خبرنگاران و تحقیر آنان را از سوی هر مرجعی که باشد، به عنوان اقدامی خلاف ارزش های انسانی و شهروندی محکوم می کند و این گونه رفتارها و یا اعمال هر گونه محدودیت فراقانونی در زمینه دسترسی به اطلاعات از مسؤلان و یا ادارات دولتی را قابل پیگرد قانونی می داند.

  حق دسترسی به اطلاعات  در قانون اساسی افغانستان و قانون رسانه های همگانی به رسمیت شناخته شده است و افغانستان چهار سال قبل در این زمینه قانون اختصاصی دسترسی به اطلاعات را تصویب کرده است.  مطالب مرتبط