EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


 اسامی پنج روزنامه‌نگار زندانی در ایران
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در راستای فعالیت‌های خود قصد دارد به صورت هفتگی لیست به روز رسانی شده از روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را منتشر می‌کند.

پنج روزنامه‌نگاری که هم اکنون در ایران زندانی هستند عبارتند از:

۱- کامیار فکور، خبرنگار حوزه کارگری خبرآنلاین، تاریخ بازداشت ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ وی با پایان یافتن محکومیت ۸ ماهه، دوران حبس تعلیقی ۲ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند.

۲- ویدا ربانی، روزنامه‌نگار مستقل دوم مهرماه ۱۴۰۱ بازداشت شد و دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند.

۳- روح‌اله نخعی، روزنامه‌نگار سابق شرق و هم‌میهن از روز سه‌شنبه اول اسفندماه برای تحمل دوران محکومیت دوساله خود به زندان اوین رفت.

۴- پریسا صالحی، روزنامه‌نگار حوزه اقتصاد و نشریه دنیای اقتصاد برای تحمل دوران محکومیت ۵ ماه حبس خود از روز یکشنبه نهم اردیبهشت‌ماه به زندان کچویی کرج منتقل شد.

۵- مهتا صدری، روزنامه‌نگار محلی گیلان که روز پنجم خردادماه توسط نیروهای اطلاعاتی در رشت بازداشت شد

همچنین حکم محکومیت به زندان کیوان صمیمی، روزنامه‌نگاری که در جریان اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شده بود در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

سعیده شفیعی و نسیم سلطان‌بیگی دو روزنامه‌نگاری که از آبان‌ماه دوران محکومیت سه ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کردند، با مرخصی درمانی از زندان آزاد شدند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌هایی که پیش از این منتشر کرده، سرکوب رسانه‌ای در ایران را محکوم کرده است.

دومنیک پرادالیه، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌هایی که پیش از این منتشر کرده، سرکوب رسانه‌ای در ایران را محکوم کرده است.

دومنیک پرادالیه، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: «حبس روزنامه‌نگاران علامت هشدار دهنده‌ای در سطح بین‌المللی است. ما بار دیگر اتهامات بی‌اساس علیه همکاران خود را محکوم می‌کنیم و از مقامات ایران می‌خواهیم که از همه اتهامات علیه آنها صرف نظر کنند. روزنامه‌نگاری جرم نیست و جمهوری اسلامی باید همه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای زندانی را آزاد کند.»

 

توضیح در مورد شناخت افراد به عنوان روزنامه‌نگار در این لیست‌ها:

بر اساس تعاریف نهادهای صنفی و کارگری در ایران و همچنین قواعد فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، ما تنها افرادی را که دست‌کم در سه سال گذشته در سه سال گذشته در یک رسانه‌ مشغول به فعالیت باشند و یا در این حرفه دارای سابقه بسیار طولانی بوده و نامدار باشند را به عنوان روزنامه‌نگار پوشش می‌دهبم و همکاران رسانه‌ای که مدیر مسوول یا مدیر کانال‌های خبری هستند را با عنوان فعال رسانه‌ای معرفی می‌کنیم. البته این تنها آمار منتشر شده از منابع رسمی است و احتمال وجود افراد بیشتر در زندان به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران در مورد روزنامه‌نگاران وجود دارد

 


کارت

کارت