EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


دولت اسرائیل پخش زنده آسوشیتدپرس از غزه را متوقف کرد
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳

در بیست‌و یکم می، دولت اسرائیل تجهیزات متعلق به اسوشیتد پرس (AP) را توقیف کرد و این خبرگزاری آمریکایی را به نقض قانون جدید رسانه‌ای با ارائه تصاویر به شبکه ماهواره‌ای الجزیره متهم کرد ولی پس از آنکه دولت آمریکا این اقدام را محکوم کرد، وزیر ارتباطات اسرائیل، شلومو کارهی، اعلام کرد که تجهیزات توقیف شده به این شبکه بازگردانده خواهد شد. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) از محدود کردن آزادی مطبوعات و ممانعت از کار روزنامه‌نگاران که نظام دموکراتیک این کشور را زیر سوال می‌برد، ابراز نگرانی کرد.

آنتونی بلانگر، دبیر کل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در این باره گفت: «دولت اسرائیل پس از فشار از سوی دولت آمریکا به سرعت از تصمیم خود بازگشت. اکنون آمریکا باید فشار بیشتری بر متحد خود وارد کند تا سیاست‌هایش نسبت به روزنامه‌نگاران فلسطینی را تغییر دهد و ممنوعیت رسانه‌های خارجی برای ورود به غزه را لغو کند.»

انجمن مطبوعات خارجی، که نماینده سازمان‌های خبری بین‌المللی است ، این اقدام را «آخرین اقدام در رشته‌ای از گام‌های هولناک دولت اسرائیل برای خفه کردن رسانه‌ها» خواند.

کاخ سفید گفت که این حادثه نگران‌کننده است و روزنامه‌نگاران حق دارند کار خود را انجام دهند. سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به رسانه‌ها گفت که دولت آمریکا از مقامات ارشد اسرائیلی خواسته است تا به محض آگاهی از گزارش‌ها، مسیر خود را تغییر دهند.


کارت

کارت