EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران: دستگاه قضایی دربرابر روزنامه‌نگاران خویشتنداری کند
دوشنبه ۴ دی ۱۴۰۲

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از »احضار خبرنگاران منتقد به هر بهانه‌ای از سوی مراجع قضایی «، خواستار خویشتنداری بیشتر دستگاه قضایی در برابر روزنامه‌نگاران شد.

بر اساس این خبر روز شنبه دوم دی‌ماه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، با اشاره به اینکه هیچ پیش داوری درباره محتوای پرونده همکاران نمی‌کند، نوشت: در هفته‌های اخیر خبرهایی مبنی بر قطعی شدن حکم زندان برخی خبرنگاران منتشر شده است که از آن جمله می‌توان‌ به اجرای احکام «سعیده شفیعی» و «نسیم سلطان‌بیگی» اشاره کرد. همچنین انتشار خبر محکومیت «سارا معصومی» خبرنگار حوزهٔ بین‌الملل به ۲ سال ممنوعیت از خبرنگاری و شش ماه حبس و احضار یا بازداشت خبرنگاران دیگری چون «هادی کسایی‌زاده» و شکایت از روزنامه اعتماد باعث تاسف است.

این تشکل صنفی در ادامه یادآور شد: بروز فضایی که در آن خبرنگاران از عواقب فعالیت حرفه‌ای‌شان بیم داشته باشند موجب می‌شود نتوانند به وظایف ذاتی‌شان در این حرفه بپردازند چه این ابهام وجود دارد که حدود برخورد با آنها شامل چه موارد روشن یا نانوشته‌ای است. از آنجا که رئیس محترم قوه قضائیه در سخنرانی‌های خود بارها به ضابطان قضایی رعایت موارد قانونی و رعایت حقوق شهروندی متهمان را متذکر شده‌است، از سایر ارکان قضایی و ضابطان انتظار می‌رود خویشتنداری پیشه کرده و به هر بهانه‌ای خبرنگاران منتقد را فرا نخوانند.

گفتنی است در هفته‌های اخیر فشار بر روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه بیش از پیش افزایش یافته است و موج جدیدی از احضارها، بازجویی‌ها و بازداشت‌ها بیانگر این مساله است.

 


کارت

کارت