EnglishFrançaisEspañolعربیفارسی


اسامی هشت روزنامه‌نگار زندانی در ایران
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در راستای فعالیت‌های خود قصد دارد به صورت هفتگی لیست به روز رسانی شده از روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را منتشر می‌کند.

هشت روزنامه‌نگاری که هم اکنون در ایران زندانی هستند عبارتند از:

۱- نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار و خبرنگار روزنامه شرق  تاریخ بازداشت  ۳۱ شهریور۱۴۰۱  در منزل شخصی در تهران

۲- الهه محمدی، روزنامه‌نگار و خبرنگار روزنامه هم‌میهن، تاریخ بازداشت ۲ مهرماه ۱۴۰۱ به هنگام عزیمت به دادسرا

۳- منیژه موذن، روزنامه‌نگار و خبرنگار برخی سایت‌های داخلی روز هفدهم آبان ۱۴۰۲ در تهران بازداشت شد

۴- ریبوار سیدمحمدی، خبرنگار برون مرزی شیکه سحر، سال گذشته و در بدو ورود به ایران پس از سفر به اقلیم کردستان در شهرستان پیرانشهر بازداشت و به ۷ سال زندان محکوم شد و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود است.

۵- کامیار فکور، خبرنگار حوزه کارگری خبرآنلاین، تاریخ بازداشت ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ برای اجرای حکم ۸ ماه حبس به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

۶- شایا شهوق روزنامه‌نگار و گرافیست رسانه‌های محلی،  تاریخ بازداشت ۲۸ شهریورماه در منزل شخصی خود در

۷- ویدا ربانی، روزنامه‌نگار آزاد دوم مهرماه ۱۴۰۱ بازداشت شد. ۲۱ خردادماه ۱۴۰۲ به مرخصی درمانی آمده و دوم شهریورماه به زندان اوین بازگشت

۸- نگار استاد آقا، روزنامه‌نگار و ویراستار اعتمادآنلاین که در جریان مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

همچنین حکم محکومیت به زندان روح‌اله نخعی، کیوان صمیمی، سعیده شفیعی و نسیم سلطان‌بیگی  روزنامه‌نگارانی که در جریان اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شده بودند در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای که چندی پیش منتشر کرده، سرکوب رسانه‌ای در ایران را محکوم کرده است.

دومنیک پرادالیه، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: «حبس روزنامه‌نگاران علامت هشدار دهنده‌ای در سطح بین‌المللی است. ما بار دیگر اتهامات بی‌اساس علیه همکاران خود را محکوم می‌کنیم و از مقامات ایران می‌خواهیم که از همه اتهامات علیه آنها صرف نظر کنند. روزنامه‌نگاری جرم نیست و جمهوری اسلامی باید همه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای زندانی  را آزاد کند.»


کارت

کارت