ساسان آقایی

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ | روزنامه‌نگاران زندانی

معرفی به نقل از ویکی‌پدیا فارسی:

ساسان آقایی یک روزنامه‌نگار منتقد است که دربارهٔ سیاست ایران، سیاست خارجی، روابط بین‌الملل و لیبرالیسم و آمریکا می‌نویسد.

وی کار مطبوعاتی خود را از سال ۱۳۸۰ آغاز کرده و در این مدت با رسانه‌های اصلاح‌طلب بسیاری مانند اعتماد، یاس‌نو، فرهیختگان، همبستگی، توسعه و … همکاری داشته‌است. در سال ۸۱، در جریان تهیه گزارش از اعتراض در سالگرد اعتراضات ۱۸ تیر ۱۳۷۸ بازداشت و ۱۵ روز در انفرادی بازداشگاه ۲۴۰ به‌سر برد.

این روزنامه‌نگار در پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، از جمله حامیان کاندیداتوری عبدالله نوری بود و سایت «خرداد» را به عنوان پایگاه رسانه‌ای «هواداران اصلاحات ساختاری» اداره می‌کرد. پس از انتخابات نیز به مانند دیگر روزنامه‌نگاران، از جمله فعالان رسانه‌ای معترض به‌شمار می‌رفت. بازداشت دوم ساسان آقایی در اول آذر ۸۸ و در جریان اعتراض‌های مردمی ایران به اعلام نتایج پس از انتخابات رخ داد. وی این‌بار پس از ۱۳۰ بازداشت، در فروردین ماه سال ۸۹ آزاد و سپس به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد.

این روزنامه‌نگار هم‌چنین از هشت سال پیش وبلاگ «تریبون آزاد» را می‌نوشت که این وبلاگ از سوی پرشن بلاگ بسته شد. از وی یادداشت‌هایی در سایت‌های روز، گویا، ادوارنیوز و سحام‌نیوز منتشر شده‌است. نام ساسان آقایی در میان امضاکنندگان بیش‌تر بیانیه‌های انتقادی سال‌های اخیر از جمله نامه ۲۹۳ نفر به چشم می‌خورد.

ساسان آقایی بار دیگر در ۲۱ مرداد ۹۶ در دفتر روزنامه اعتماد بازداشت شد. به نقل از سایت کلمهنیروهای امنیتی همچنین پس از حضور در روزنامه، این روزنامه‌نگار را به منزل برده و پس از تفتیش منزل به اوین منتقل کردند.

وی از شهریور ۱۳۸۹، سردبیری مجله صبح آزادی را برعهده داشت که دیدگاه‌های نزدیکی به جنبش سبز و رهبران آن داشت و پس از ده شماره نیز در یادداشتی از این مجله خداحافظی کرد. صبح آزادی، چندی بعد نیز توقیف شد. وی در ۲۰ مرداد ۹۶ بازداشت و به اوین منتقل شد.

 

 سابقه دستگیری‌ها:

‎بازداشت چهارم: تاریخ بازداشت 1396/5/21

‎بازداشت سوم: تاریخ بازداشت 1391/11

‎بازداشت دوم: تاریخ بازداشت 1388/9/1

‎فعالیت منجر به پیگرد قانونی

‎اتهام: تشویش اذهان عمومی‌ – ماده‌ ۶۹۸ / تبلیغات علیه نظام – ماده ۵۰۰ / حکم یک سال

‎بازداشت اول: تاریخ بازداشت 1381/4مطالب مرتبط# فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار آزادی فوری ساسان آقایی و یغما فشخامی شد
# قرار بازداشت ساسان آقایی مجددا تمدید شد
# اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به ادامه بازداشت ساسان آقایی و یغما فخشامی
# ساسان آقایی بازداشت شد